İbn Haldun Üniversitesi

İbn Haldun Üniversitesi 2018-2019 Akademik Yılı Açılış Töreni Yoğun Bir Katılımla Gerçekleştirildi

İbn Haldun Üniversitesi 2018-2019 Akademik Yılı Açılış Töreni, 1 Ekim 2018 Pazartesi günü Başakşehir yerleşkemizde geniş bir katılımla gerçekleştirildi. Kur’an-ı Kerim tilaveti ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Tören, İbn Haldun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Recep Şentürk’ün konuşmasıyla başladı.

“Ruhsuz Üniversiteler Ruhsuz Öğrenciler Yetiştirir”

Prof. Dr. Recep Şentürk, “Değerli misafirlerimize, Türkiye’den ve dünyanın dört bir yanından gelen öğrencilerimize ve hocalarımıza hoş geldiniz diyorum.” diyerek başladığı konuşmasında Üniversitemizin kuruluşundan bugüne gerçekleştirdiklerinden kısaca bahsetti. İbn Haldun Üniversitesine tahsis edilen Süleymaniye Medreseleri’nin açılışının önemine değinen Prof. Dr. Şentürk, şunları söyledi: “Bu Çarşamba günü, Süleymaniye Medreseleri açılışını, yaklaşık bir asrın ardından, şanına yakışır bir şekilde gerçekleştireceğiz. Yine inşallah önümüzdeki sene bazı fakültelerimizi Başakşehir’de inşa edilen yeni külliyemize taşıyacağız. Yeni külliyemiz Süleymaniye’nin güncellenmiş hali olacak.”

Ruhsuz üniversitelerin ruhsuz öğrenciler yetiştireceğini ifade eden Prof. Dr. Recep Şentürk, İbn Haldun Üniversitesinin geçmişimizden tevarüs ettiği ruhla öğrencilerini yetiştirmeye devam edeceğini belirtti.

Öğrencilerimizin; Türkiye’de Türkçe, Arapça ve İngilizcenin en iyi şekilde öğretildiği Hazırlık sınıflarına ve mukayeseli bir eğitim görmek imtiyazına sahip olduklarına da dikkat çeken Prof. Dr. Şentürk, “Açık medeniyet ve fikri bağımsızlık idealimizin gerçekleşmesi için ülkemiz, İslam dünyası ve tüm insanlık acilen siz öğrencilerimizi bekliyor.” diyerek sözlerini noktaladı.

“Kutlu Bir Yolculuğun Başında Çok Hızlı Mesafe Alarak İlerliyoruz”

Prof. Dr. Recep Şentürk’ün konuşmasının ardından sözü devralan İbn Haldun Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkan Vekili Necmeddin Bilal Erdoğan; doktora eğitimi için İtalya-Bologna’da bulunduğu sırada eğitim gördüğü üniversiteyi ziyarete gelen Tarık Ramazan’ın, Müslümanların, Avrupa’nın-Batı’nın değerleri olarak bildiği veya Müslümanlara bu şekilde dayatılan değerlerin aslında kendi hafızalarında, kendi geçmişlerindeki değerler olduğunu anlattığını belirtti.

Tarık Ramazan’ın ifade ettiği hakikatle hayatının birçok alanında tekrar tekrar karşılaştığını aktaran Erdoğan, şunları söyledi: “Bugün TÜRGEV’imizin Palet Okulları’nı duyanlar vardır. 2011’de Montessori Metodu’na dayalı bir okul açtık. Bu metodu tanıdığım zaman, ‘aslında bize çok yakın bir şey’ dedim. Neden? Çocukların fıtratını koruyarak onları geleceğe taşımak gerektiğini biliyordum. Bunun da, çocukların en iyi şekilde yetişmesini sağlayan bir ortamda; yani fıtratlarını rencide edecek, tahrip edecek bütün etkenlerden korunacakları bir ortamda mümkün olduğunu, Montessori’nin bunu sağladığını öğrenmiştim. Şimdi, orada da çok iyi mesafe aldık. Oraya gelenler ‘Niye Batı’nın, gavurun metotlarıyla çocukları yetiştiriyorsunuz?’ dedikleri zaman, ‘bakın bunu bulan kişi aslında bizim değerlerimizden, inancımızdan esinlenerek bir şey bulmuş’ diyoruz. Bunu nasıl bulmuş, tabii bilemeyiz ama bugün işte İbn Haldun’un öğretilerinde de görüyoruz. İbn Haldun, eğitimin gayesinin insanlara meleke kazandırmak olduğundan bahsediyor. Meleke kazanmak ise zaman zaman bir meslek, zaman zaman ise bir konu üzerine derinlemesine uzmanlaşmaktır.”

“İbn Halduncu yaklaşım”daki kasıtlarının bu olduğunu vurgulayan Necmeddin Bilal Erdoğan, konuşmasını şu sözlerle tamamladı: “Bir araştırma üniversitesi olmaktan maksadımız; sizlerin alanlarınızı belirlemeniz, bu alanlarda uzmanlaşmanız ve dünya üzerinde bu alanlarda referans noktası haline gelen araştırmacılar olmanızdır. Bu üniversitemizin kuruluşu 2015 yılıdır. Üç senelik sürede üniversitemiz hakikaten Türkiye’nin en prestijli, en itibarlı üniversiteleri arasında saygın yerini almış durumda. Şimdiden öğrencilerimizin yarıdan fazlası araştırmacı yani yüksek lisans, doktora öğrencisi. Hakikaten çok kutlu bir yolcuğun başında, hızlı mesafe aldığımızı görüyorum. Bunda emeği geçen mütevelli heyetimize, hocalarımıza ve diğer emeği geçenlere çok teşekkür ediyor, akademik yılının hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.”

“Aşkınızı, Heyecanınızı, Çilenizi, Istırabınızı İçinizde Her Zaman Dipdiri Yaşatın”

2018-2019 Akademik Yılı Açılış Töreni’nde İbn Haldun Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. İrfan Gündüz de bir selamlama konuşması yaptı. Carl Gustav Jung’un öğretilerinin, ondan 700 yıl önce Hz. Mevlana tarafından dile getirildiğinden hareketle, “Biz hikmetimizi kaybettik. Kaybettiğimiz hikmeti bulanlar, bize bunu kendi hikmetleriymiş gibi pazarlıyorlar.” diyen Prof. Dr. Gündüz, İbn Haldun Üniversitelilerin; hocasıyla, mütevellisiyle, öğrencisiyle bir aile olduğunu belirterek şunları söyledi: “Ders yılının başındayız. Bir şeyin bidayeti nasılsa, nihayeti de öyle olur. Bu sizden başlar ve sizde biter. Büyük bir aşkla, büyük bir heyecanla ve büyük bir azimle bu yola girmeniz lazım. Eğer pörsümüş ve bezmiş bir inançla üniversiteye geldiyseniz buradan pek fazla netice alamazsınız. O yüzden aşkınızı, heyecanınızı, çilenizi, ıstırabınızı içinizde her zaman dipdiri yaşatın. Biz Necip Fazıl Kısakürek’ten böyle gördük. Bu konuda gerçekten her birisi kendi kulvarında parmakla gösterilen hocalarımız aynı zamanda bu aşkı, bu heyecanı size aşılayarak sizlere önderlik yapacaklar.”

Mütevelli Heyeti olarak öğrencilerinin bu milletin önünü açacak, onları iyiye güzele yönlendirecek öncüler olması yolunda her türlü mihneti göze almaya hazır olduklarını ifade eden Prof. Dr. İrfan Gündüz, sözlerini şöyle tamamladı: “Ben şuna inanıyorum: İbn Haldun Üniversitesi bir manivela gibi sadece Türkiye’yi değil, dünyayı değiştirecek kadroları yetiştirecek kararlılığa, azme, heyecan ve aşka sahiptir.”

“Hem Ülkemiz Hem de Biz İdareciler Adına Sevinçliyiz”

İbn Haldun Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal da törende yaptığı konuşmada, henüz yeni kurulan bir üniversite olmasına rağmen İbn Haldun’un gayet iyi bir ivme yakaladığını, ülke ve idareciler olarak buna ihtiyaçları olduğunu belirtti: “Üniversitemiz sosyal bilimler üniversitesidir. Burada üretilecek düşünceler, fikirler, yetiştirilecek öğrenciler, gerçekten idareciler adına çok önemli. Bu nedenle iki noktada, yani hem ülkemiz hem de biz idareciler adına sevinçliyiz.”

İbn Haldun Üniversitesi’nde sosyal bilimler alanında yetişecek geleceğin idarecilerinin çıkmasıyla ülkenin işlerinin kolaylaşacağına inandığını dile getiren Uysal, konuşmasının devamında şunları ifade etti: “Eğitimde önemli olan 6 etkenden bahsedildi. Ancak bunları özetlersek iki etkenden bahsedebiliriz. Birisi imkan ve ortam, diğeri azim ve mücadele. Herhalde imkan ve ortam konusunda, mütevelli heyeti ve bu şehrin yöneticileri olarak sorumluluk bizde. Yani, burada üniversite kampüsünün, bursların ve diğer imkanların sağlanması adına sorumluluk bizde. Azim ve mücadele ise öğretim üyesi ve öğrencilerde. Bu konuda eğer iki taraf da görevini iyi yaparsa inanıyoruz ki hedefe çok daha kısa sürede varırız. Ülkemiz, İslam dünyası ve insanlık adına buna çok ihtiyacımız var. İnşallah bu kadar acil olan bir konuda, görevimizi tam yaparız. Üniversitemiz hedefine daha çabuk varır. 2018-2019 Akademik Yılımız hayırlı olsun.”

“İbn Haldun Üniversitesi Medeniyet Dünyamıza Yeni Ufuklar Açacak”

Selamlama konuşmalarında son olarak İstanbul Valisi Vasip Şahin kürsüdeydi. “Biz biliyoruz ki çocuklara güzel isim koymak, onlara şahsiyet ve ruh katıyor. Aynı durum kurumlar için de geçerli. İbn Haldun deyince buradaki şahsiyet ve ruh çok bariz bir şekilde hissediliyor.” diyerek başladığı konuşmasında Vasip Şahin, İbn Haldun’un açmış olduğu yolda, öğrencisiyle, hocalarıyla İbn Haldun Üniversitesi mensuplarının medeniyet dünyamıza yeni ufuklar açacaklarını belirtti.

“Medeniyetimizin diğer medeniyetlerden farklı özellikleri var” diyen Vasip Şahin, konuşmasını şöyle tamamladı: ” Bizde ilim ne tahakküm ne de tekebbür için kullanılır. Medeniyetimiz, ilmi bir araç olarak kullanıyor. Neye bir araç olarak? Önce nefsinin, sonra toplumun terakkisi için bir araç… Dolayısıyla bu ruh ve heyecan, bu üniversite ve buna benzer üniversitelerimizde hakim oldukça biz hem medeniyet dünyamızın o zenginliklerini yeniden ortaya çıkarmış olacağız hem de bugün çok ciddi buhranlar geçiren dünyaya, çok ciddi, alternatif, iç açıcı teklifler sunacağız. Bu anlamda İbn Haldun Üniversitesi’nin, inşallah heyecanıyla, ihlasıyla, samimiyetiyle yoluna devam edeceğine inanıyorum. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

Öğrencilerimiz ve Hocalarımız Ödüllendirildi

Selamlama konuşmalarının ardından İbn Haldun Üniversitesi 2018-2019 Akademik Yıl Açılış Töreni, ödül töreniyle devam etti.

Fakültelerimize birincilikle yerleşen öğrencilerimiz Furkan Yalçınkaya, Melike Bayram, Mücahit Dumlupınar, Ahmet Selçuk Altınkaynak, Edanur Uslu ve Sezai Akın’a ödüllerini Rektörümüz Prof. Dr. Recep Şentürk takdim etti.

Üniversitemizde araştırmaya, eğitime ve kurumsal vatandaşlığa en çok katkı sağlayan hocalarımıza da ödül verildi. Ödüle layık görülen hocalarımız Prof. Dr. Ekrem Tatoğlu, Prof. Dr. Ali Yeşilırmak, Prof. Dr. Bilal Aybakan, Propf. Dr. Halil Berktay, Prof. Dr. Sefa Bulut, Doç. Dr. Burhan Köroğlu, Dr. Öğretim Üyesi Mehmet Özay, Dr. Öğretim Üyesi Nagihan Haliloğlu ve Dr. Öğretim Üyesi Önder Küçükkural’a ödüllerini Prof. Dr. İrfan Gündüz, Necmeddin Bilal Erdoğan, İstanbul Valisi Vasip Şahin ve Faruk Kayar takdim ettiler.

İktisat Bölümü öğretim üyelerimizden Prof. Dr. Mohamad Lutfi Hammour tarafından verilen “Economics and the Self: Toward a Comparative Perspective on Economic Ideology” konulu Açılış Dersi ile, İbn Haldun Üniversitesi 2018-2019 Akademik Yılı Açılış Töreni sona erdi.