İbn Haldun Üniversitesi

Bilgi Teknolojileri

Kayıt olan bütün öğrencilerimize Üniversitemiz tarafından e-posta hesabı tanımlanmaktadır. Oluşturulmuş olan hesap bilgileri ile e-posta erişiminiz dışında, kablosuz ağa ve kendiniz ile ilgili bütün sistemlere (öğrenci bilgi sistemi, kütüphane veri tabanları vb.) erişim sağlayabilirsiniz. E-posta hesabınızın kullanıcı adı ve parolası ile Üniversite kullanacağınız diğer bütün sistemlerin kullanıcı adı ve parolası aynıdır.

E-posta hesabınız isim.soyisim@ihu.edu.tr formatında tanımlanmıştır. Kullanıcı adınız, e-posta adresinizin ön hesap bilgisi olan “isim.soyisim” şeklindedir. Varsayılan geçici parolanız ise TC Kimlik numaranızdır.

Aşağıda örnek hesap bilgilerini bulabilirsiniz.

Tek isimli hesaplara örnek:
Adı ve Soyadı : Mehmet YILMAZ
e-posta adresi : mehmet.yilmaz@ihu.edu.tr
Kullanıcı adı : mehmet.yilmaz
Parolası : TC Kimlik Numarası 

İki isimli hesaplara örnek:
Adı ve Soyadı: Mehmet Ali YILMAZ
e-posta adresi : mali.yilmaz@ihu.edu.tr
Kullanıcı adı : mali.yilmaz
Parolası : TC Kimlik Numarası

Üç isimli hesaplara örnek:
Adı ve Soyadı: Mehmet Ali Salim YILMAZ
e-posta adresi : masalim.yilmaz@ihu.edu.tr
Kullanıcı adı : masalim.yilmaz
Parolası : TC Kimlik Numarası

TC Kimlik numarası olarak atanmış olan varsayılan parola, geçici paroladır, hesabın aktif edilmesi için parolayı değiştirmeniz gerekir. Parola değişimini http://pass.ihu.edu.tr/ adresinden yapabilirsiniz. Parola değişikliği yapıldıktan sonra e-posta servisi gibi erişimler otomatik olarak açılacaktır. Değiştirilen parola, aynı zamanda kullanıcı adı ve parola ile erişim yapılan diğer alanlarda da geçerli olacaktır.

Üniversitemiz e-posta servisini GMail üzerinden vermektedir. E-postalarınıza http://mail.ihu.edu.tr  adresi ile ulaşabilirsiniz. Konu ile ilgili web sitemizde http://www.ihu.edu.tr/it/e-posta-kullanimi/ adresinden yararlanabilirsiniz. Ayrıca Outlook veya benzeri e-posta iletişim araçlarından birini kullanmak isterseniz http://www.ihu.edu.tr/it/outlook-tanimlamasi/ adresinden ayrıntılı bilgiye erişebilirsiniz.

Kablosuz ağ erişimi, Üniversitemizde yayını yapılan IHU-OGRENCI isimli bağlantı SSID ile yapılabilmektedir. Kablosuz ağ erişimini de mevcut kullanıcı hesabınız ile sağlayabilirsiniz. Kablosuz ağ bağlantısı için kullanıcı bilgilerinizi sadece bir kere girmeniz yeterli olacaktır. Sadece parola değişikliği yaptığınızda kullanıcı bilgilerinizi tekrar girmeniz gerekir.