İbn Haldun Üniversitesi

Prof. Dr. Recep Şentürk: “İlme Küll’ünüzü Vermezseniz İlmin Cüz’ünü Alamazsınız”

2018-2019 Akademik Yılı itibariyle İbn Haldun Ailesine katılan yüksek lisans ve doktora öğrencileri için 26 Ekim 2018 Cuma günü Lisansüstü Oryantasyon Programı düzenlendi.

Üniversitemizin tanıtıldığı, enstitülere ve idari birimlere dair birer sunum yapıldığı Lisansüstü Oryantasyon Programında Rektörümüz Prof. Dr. Recep Şentürk de bir konuşma yaptı.

“Hedefimiz Sosyal Bilimlerde Yeni İbn Haldunlar Yetiştirmek”

Konuşmasında ilim yolunun henüz başlarında kendisini motive eden hocalarından bahseden Prof. Dr. Şentürk, hocalarının kendisine verdiği bazı nasihatleri şöyle sıraladı: “1. Himmetini âli tut. 2. Her ne yaparsan ihlasla yap. 3. Aşk olmadan meşk olmaz. 4. İlme küll’ünü vermezsen ilmin cüz’ünü alamazsın.”

Bu nasihatleri bu sefer kendisinin İbn Haldun Üniversitesi öğrencilerine verdiğini ifade eden Prof. Dr. Şentürk, “Bilgiye ulaşmak için her şeyinizi vereceksiniz” dediği konuşmasına şöyle devam etti: “Berrak ve yüksek bir hedefiniz ve yüksek bir motivasyonunuz olmalı. Bizler bu motivasyonu sağlamak için buradayız, bu üniversite sizleri o yüksek hedeflerinize ulaştırmak için var. Fakat sizde böyle bir istek, hedef yoksa biz bir şey yapamayız. Dolayısıyla yüksekleri hedeflemelisiniz. Bizim de üniversite olarak hedefimiz sosyal bilimlerde yeni İbn Haldunlar yetiştirmek ve sizleri küresel rekabete hazırlamak.”

 

“Süleymaniye’nin Ruhu Bugün Üniversitemizde Yaşıyor”

İbn Haldun Üniversitesi Medeniyetler İttifakı Enstitüsü (MEDİT) tarafından düzenlenen I. Süleymaniye Sempozyumu’ndan bahisle Süleymaniye Külliyesi’ne de değinen Prof. Dr. Recep Şentürk; Süleymaniye Medreselerinin geçmişte dünyanın en iyi ilim yuvası, öğrencilerinin de dünyanın en iyi öğrencileri olduğunun altı çizerek, “Süleymaniye’nin ruhu bugün Üniversitemizde yaşıyor” dedi. Ayrıca Süleymaniye’de devraldığımız mirası daha yukarılara çıkarmakla mükellef olduğumuzu sözlerine ekledi. Prof. Dr. Şentürk öğrencilerden Süleymaniye Külliyesi’nin tarihine, orada verilen eğitimlere, hocalara özellikle eğilmelerini ve bu hususları detaylı bir şekilde tetkik etmelerini de istedi.

Kendisinin ülkemizde en ulaşılabilir rektör olduğunu belirten Prof. Dr. Recep Şentürk, Üniversite yönetimi olarak her zaman öğrencilerinin yanlarında olduğunu ifade ederek konuşmasını sonlandırdı. Prof. Dr. Recep Şentürk programda ayrıca yakın zamanda ödüllendirilen bir çalışmaya imza atan öğrencimiz Ambreen Sultan’a da hediyesini takdim etti.

Aslen Pakistanlı olup Üniversitemizde Finansal Ekonomi alanında yüksek lisansına devam eden Ambreen Sultan, geçtiğimiz günlerde İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ve Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi işbirliğiyle düzenlenen Uluslararası Doğrudan Yatırım, Yatırım Teşviki ve Ekonomik Kalkınma Konferansı’nda “FDI for Economic Growth: The Case of Turkey” başlıklı makalesiyle “En İyi Lisansüstü Öğrenci Makalesi” ödülüne layık görülmüştü.

Lisansüstü Oryantasyon Programında; Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Burhan Köroğlu, Eğitim Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Yüksel Özden, Yönetim Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Dr. Mustafa Kemal Yılmaz ve İslami İlimler Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Serdar Demirel, sunumlarında enstitülere dair bilgiler vererek misyonlarını aktardılar.

Enstitülere dair Dr. Öğr. Üyesi Ali Osman Kuşakçı ve Hakan Akdağ ile Onur Programı’na dair Koordinatör Arş. Gör. A. Enes Tüzgen’in de birer sunum yaptığı program; Öğrenci İşleri, Kütüphane ve Bilgi Merkezi, Bilgi Teknolojileri, Uluslararası Ofis ve Sağlık Kültür ve Spor dairelerinin kendi birimlerine ve faaliyetlerine dair bilgilendirmeleriyle sona erdi.