2019-2020 Akademik Yılı Açılış Töreni Geniş Bir Katılımla Gerçekleştirildi


İbn Haldun Üniversitesi 2019-2020 Akademik Yılı Açılış Töreni, 23 Eylül Pazartesi günü Başakşehir Yerleşkemizde gerçekleştirildi. İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan Açılış Töreni’ne akademik ve idari kadromuz, öğrencilerimiz ve aileleri yoğun katılım gösterdi.

“Davamız, Fikrî Bağımsızlık Bayrağını Dalgalandırmak”

Rektörümüz Prof. Dr. Recep Şentürk, törende yaptığı konuşmada Üniversitemizin bu açılışla 3. Yaşına girdiğini hatırlatarak, İbn Haldun Üniversitesi’nin ilk iki yılında gerek akademik gerekse idari açıdan önemli işler başararak önemli bir mesafe kat ettiğini belirtti ve şunları kaydetti: “Yeni akademik yıla, 364’ü yeni öğrenci olmak üzere, 1300 öğrenciyle giriyoruz. Bu öğrencilerin yüzde 60’tan fazlası lisansüstü öğrencisi. Bir araştırma üniversitesi olarak hedefimiz, en fazla 5.000 öğrencilik mevcudumuzun yüzde 75’inin lisansüstü öğrencilerden oluşması. Son yayınlanan YÖK verilerine göre öğrencisine en fazla yatırım yapan özel üniversiteyiz.”

“Biz niçin buradayız? Ne yapıyoruz ve amacımız nedir? Bu soruları, vizyon, misyon ve değerlerimizden hareketle açıklamak istiyorum” diyerek konuşmasını sürdüren Prof. Şentürk, sözlerine şöyle devam etti: “Bugün tüm dünyaya hakim olan Avrupa-merkezci, pozitivist ve materyalist anlayışlara karşı, fikrî bağımsızlık bayrağını dalgalandırmak… Davamız budur. ‘Fikrî bağımsızlık’, ‘mukayeseli eğitim’, ‘gelenekli yenilikçilik’, ‘açık medeniyet’, ‘çok dilli eğitim’, ‘küresel rekabet’ ve ‘fütüvvet’ değerlerimizin rehberliğinde, gelecek nesillere fikren bağımsız bir ülke, bir sosyal bilim anlayışı, bir medeniyet vizyonu bırakmak istiyoruz. Hedefimiz sosyal bilimler alanında dünyada söz sahibi, yeni paradigmalar geliştiren araştırmacılar yetiştirmek. Bunun için 3 dilde eğitim veriyoruz. Bize göre İngilizce, Batı dünyasının; Arapça, İslam ülkelerinin ve medeniyetinin; Türkçe ise istikbalin anahtarı.”

Bu Akademik Yıl Açılış Töreni’nin, Başakşehir Yerleşkemizde gerçekleştirdiğimiz son akademik yıl açılış töreni olduğunu söyleyen Prof. Şentürk, 2020-2021 Akademik Yılı’yla birlikte yeni kampüsümüzde eğitime devam edeceğimizi belirtti. Yeni inşa edilmekte olan İbn Haldun Üniversitesi Külliyesi’nin gerek öğrencilerimizin gerek akademik ve idari kadromuzun tüm ihtiyaçlarını karşılayacağını ifade eden Prof. Şentürk, yeni kampüs binalarının geleneksel eğitim mimarisinden ilham alınarak inşa edildiğini kaydetti. Rektörümüz Prof. Dr. Recep Şentürk, “Çıktığımız bu uzun yolculukta, bugün aramıza yeni katılan öğrencilerimize yeniden hoş geldiniz diyor, başarılar diliyorum” sözleriyle konuşmasını sonlandırdı.

“İbn Haldun Üniversitesi Ailesine Katılmanız, Yüksek İdeallerinizin Olduğunun Göstergesi”

Açılış Töreni’nde Mütevelli Heyeti Başkan Vekilimiz N. Bilal Erdoğan da kısa bir konuşma yaptı. Üniversite olarak çok uzun soluklu bir yolculuğun başında olduğumuzun bilincinde olduğumuzun altını çizen Erdoğan, yeni öğrencilerimizin İbn Haldun Üniversitesi’ni tercih etmelerinin, yüksek idealleri olan bireyler olarak, Üniversitemizin yüksek ideallerine ortak olmak istemelerinin bir göstergesi olduğunu söyledi. Dünyada örnek gösterilen üniversiteler arasına girmenin yolunun, tüm akademik-idari kadrosu ve öğrencilerinin paylaştığı söz konusu vizyon birlikteliğinden geçtiğini kaydeden Erdoğan, sözlerinin devamında şu ifadeleri kullandı: “Sizlerin başarısı, Üniversitemizin başarısı olacaktır. Mütevelli Heyeti olarak, kendi vakıf gelirleriyle ayakta kalan bir üniversite için çalışıyoruz. Dünyanın önde gelen üniversitelerine baktığımızda, kendi gelir kaynakları olan ve tüm faaliyetlerini oradan elde ettiği gelirlerle bağımsız bir şekilde yürüten üniversiteler görüyoruz. Biz de gerçek bir vakıf üniversitesi olarak eğitim ve araştırma faaliyetlerine devam eden İbn Haldun Üniversitesi’nde o malî imkânları tesis ediyoruz.”

“Toplumu Mutlak İyi’ye, Mutlak Güzel’e Yönlendirecek Birer Lider Olacaksınız”

Selamlama konuşmalarında son olarak Mütevellli Heyeti Başkanımız Prof. Dr. İrfan Gündüz, katılımcılara hitap etti. Prof. Gündüz, Üniversite yönetimi olarak bugün itibariyle 74 ülkeden aramıza katılan öğrencileri birer emanet olarak gördüklerini belirterek, “Sizler, mezun olduğunuzda ait olduğunuz toplumu Mutlak İyi’ye, Mutlak Güzel’e yönlendirecek birer lider, birer lokomotif olacaksınız” değerlendirmesinde bulundu. Yeni öğrencilerimizin, yeni bir medeniyet tasavvuru gayesiyle yola çıkan bir Üniversite’de olduklarını hatırlatan Prof. Gündüz, birbirini seven ve paylaşımcı bu neslin, özlemini duyduğumuz kardeşliği pekiştireceğinin de altını çizdi.

Prof. Dr. İrfan Gündüz, “Hocalarınızdan azami derecede istifade edin ve gelişen ve değişen dünyanın hızına ayak uydurabilmek için an’a yoğunlaşarak, vaktinizi iyi değerlendirin. Ayrıca İstanbul’un sizlere sunduğu sosyal, kültürel ve tarihi birikimin de farkında olun ve önemseyin” tavsiyeleriyle konuşmasını sonlandırdı.

Akademisyenlerimiz Ödüllendirildi

İbn Haldun Üniversitesi 2019-2020 Akademik Yıl Açılış Töreni, geçtiğimiz yıl akademik açıdan gösterdikleri performansla göz dolduran öğretim üyelerimizin ödüllendirilmesiyle devam etti. Ödüle layık görülen Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü öğretim üyemiz Dr. Munirah Mohamed Alaboudi, Psikoloji Bölümü öğretim üyemiz Dr. Belkıs Nilgün Öcal ile Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim üyemiz Prof. Dr. Erik Ringmar, ödüllerini sırasıyla Rektörümüz Prof. Dr. Recep Şentürk, Mütevelli Heyeti Başkan Vekilimiz N. Bilal Erdoğan ve Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Fuat Erdal’ın ellerinden aldılar.

Açılış Dersi: “Küreselleşen Dünyada Kültürün Yeri”

İbn Haldun Üniversitesi 2019-2020 Akademik Yılı Açılış Dersi’ni, Prof. Dr. Erik Ringmar verdi. “Küreselleşen Dünyada Kültürün Yeri” konulu bir ders veren Prof. Ringmar, konuyu “küreselleşmiş bir dünyada ‘ben’ ve ‘öteki’ hakkında nasıl düşünüleceği” kavramsal çerçevesi bağlamında ele aldı. Küreselleşmiş bir dünyada bunun “kültür savaşı” olduğunu vurguladı. Prof. Ringmar, “Küreselleşme birbirine bağlanmadır, birbirimize bağlanırız, birbirimize yakınız, aynı küresel pazardayız, aynı küresel ortamda etkileşime giriyoruz. Bu ortamda başarılı olmak için, aynı şekilde rekabet etmek zorundasınız ve hayatta kalmak için tek yol bu ve aynı zamanda bir risk: Çünkü kültürler yok edildi/ediliyor, gittikçe daha da aynı hale geliyoruz, dünya homojenleşiyor ”sözleriyle konuşmasına devam etti. Prof. Ringmar, azınlık gruplarının çoğunluk nüfusunda kendileri için bir niş alan oluşturarak yaşayabildiklerini de sözlerine ekledi.

Prof. Ringmar, İslam Peygamberi Hz. Muhammed’in vefatından sonra İslam medeniyetinin farklı coğrafyalarda yayılma sürecinin, farklı kültür ve medeniyet unsurlarının bir arada yaşama imkanına güzel bir örneklik sunduğunu da sözlerine ekledi: “Orta Doğu’ya, Kuzey Afrika’ya, Çin’e kadar genişlediler. İslam orduları, toplulukları birbirine bağlayan ‘köprüler’ kurarak kültürü yaydılar, Çin’i Hindistan, Hindistan’ı Perslerle birleştirdiler ve bu toplumların kültürünü korudular.” Prof. Dr. Ringmar, “İslam medeniyetinin, tarihi süreçte gördüğümüz bu, farklı medeniyet birikimlerini dışlamayan ve onlara hayat hakkı tanıyan yapısı, kültürlerin bugün küreselleşen bir dünyada nasıl hayatta kalacağı sorusuna güzel bir cevap teşkil ediyor” dedi.

“İbn Haldun Üniversitesi’ne Geldiyseniz ve Kendinize de Güveniyorsanız, Yapamayacağınız Şey Yok”

Açılış Töreni’nde öğrencilerimiz adına konuşmayı, Psikoloji Bölümü 1. sınıf öğrencisi Ayşenur Süme yaptı. Konuşmasının başında İbn Haldun Üniversitesi’nin ilk öğrencilerinden biri olduğunu belirten Süme, bir yıl İngilizce Hazırlık’ın ardından, bir sene de Arapça Hazırlık gördüğünü ve bölüm derslerini bu seneden itibaren alacağını sözlerine ekledi. Ayşenur Süme, yeni öğrencilerimize hitaben Türkçe, İngilizce ve Arapça olmak üzere 3 dilde sürdürdüğü konuşmasını, “İbn Haldun Üniversitesi’ne geldiyseniz ve kendinize de güveniyorsanız, yapamayacağınız şey yok” sözleriyle noktaladı.

İngilizce Hazırlık sınıfının ardından, isteğe bağlı olarak tüm öğrencilerimize sunduğumuz ayırt edici imkânlarımızdan biri olan Arapça Hazırlık’ı bu sene 60 Türk öğrencimiz başarıyla tamamlayarak lisans programlarına başladı.

“Her Zaman Öğrencilerimizin Yanındayız”

Açılış Töreni’nde son olarak idari kadronun tanıtımına geçildi. Genel Sekreterimiz Dr. Erkam Tüzgen, öğrencileri yol arkadaşları olarak gördüğümüzün altını çizerek, “siz yeni arkadaşlarımızı da, üç sene önce adım attığımız bu uzun soluklu yolculukta aramıza yeni katılmış arkadaşlar olarak görüyoruz” değerlendirmesinde bulundu. Ardından daire başkanlarını hazirûna tanıtarak, öğrencilerin her zaman yanında olduklarını belirtti. Yeni dönemin hayırlı olması temennisiyle konuşmasına son verdi.

İbn Haldun Üniversitesi 2019-2020 Akademik Yılı Açılış Töreni, yapılan konuşmaların akabinde, bölüm hocalarıyla tanışma etkinlikleri ve Hazırlık sınıfı oryantasyon programlarıyla devam etti.

 

 

Akademik Yıl Açılış TöreniAyşenur SümeBelkıs Nilgün ÖcalErik RingmarErkam Tüzgenİrfan GündüzMunirah AlaboudiNecmeddin Bilal ErdoğanRecep Şentürk

Yıldız (*) işareti olan alanlar zorunludur