Başakşehir Tasavvuf Musikisi Korosu İlk Konserini Verdi


Medeniyetimizin musiki birikimine işaret etmek ve musikimizin nadide eserlerini geleceğe taşımak adına dört ay önce kurulan İbn Haldun Üniversitesi Başakşehir Tasavvuf Musikisi Korosu, 8 Şubat Cuma akşamı ilk konserini verdi.

Başakşehir Emin Saraç Kültür Merkezi’nde düzenlenen konsere çok sayıda Başakşehirli sanatsever katıldı. Çeşitli makamlarda yirmi ilahinin seslendirildiği Tasavvuf Musikisi Konseri sonuna kadar büyük bir dikkat ve ilgiyle takip edildi.

4 Ay Gibi Kısa Sürede 40 Seçkin Eseri Meşk Ettiler

Koro şefi İbn Haldun Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Mehmet Öncel, Tasavvuf Musikisi Korosu’nun, İbn Haldun Üniversitesi ve Başakşehir Belediyesi tarafından köklü geleneğimizin yeniden ihyasına katkı sunmak amacıyla kurulduğunu ve geçtiğimiz Eylül ayından itibaren çalışmalara başlandığını hatırlatarak şunları söyledi: “Böyle bir hizmete vesile olmanın sorumluluğuyla başladığımız çalışmalarda, yapılan seçmelerin ardından 4 ay gibi kısa sürede daha önce müziği hobi olarak icra eden amatör bir grup ile dini mûsikîmizin yaklaşık 40 seçkin eserini meşk ettik. Burada üzerinde ısrarla durduğumuz bir konu vardı. O da Allah dostlarının fem-i muhsininden bize tevarüs eden bu kıymetli eserleri kağıda ve notaya bağlı kalmadan sâdırlara nakşetmek.”

Tasavvuf Musikisi Korosu’nda 15 Yaşında Olan da Var 65 Yaşında Olan da…

Yaş aralığı 15-65 olan tüm koro üyelerinin medeniyetimizin musiki birikiminden böylesine seçkin eserleri hakkıyla icra edecek seviyeye gelmelerinin kendileri için büyük kazanç olduğunu belirten Dr. Öncel, ecdadın bize bıraktığı zengin mirası insanlarımızın gönül dünyasına duyurmaya devam edeceklerini ifade etti.

Tasavvuf Musikisi Konseri, Koro Şefi Dr. Mehmet Öncel’e çiçek takdiminin ve hatıra fotoğraflarının çekilmesinin ardından sona erdi.

 

Yıldız (*) işareti olan alanlar zorunludur