Doç. Talha Köse ve Dr. Hakkı Öcal, 15 Temmuz Kahramanlık Destanı Hakkında Konuştular


15 Temmuz hain darbe girişiminin yıl dönümünde, öğretim üyelerimiz 15 Temmuz Kahramanlık Destanı ve günümüze yansımalarına dair görüşlerini paylaştılar.

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü Başkanımız Doç. Dr. Talha Köse, 15 Temmuz hain darbe girişiminin arkasında yatan temel mantığı ve hedeflerini göz önünde bulundurmamız gerektiğini belirterek, şöyle konuştu: “Bu darbe girişimini, uluslararası odakların Türkiye üzerinde bir vesayet oluşturma çabası olarak okumamız gerekiyor. 15 Temmuz’un başarısız olması, Türk toplumunun aslında bu iç ve dış vesayet odaklarını püskürtmesi, Türkiye’nin doğrudan bağımsızlığı ve egemenliğiyle ilgili bir hadisedir ve ülkemizin insan kaynağının, ekonomisinin, askerinin yine Türkiye’nin çıkarları doğrultusunda kullanılmasının önünü açan çok önemli bir darbe olmuştur.”

Medya ve İletişim Bölümü Başkanımız Dr. Öğr. Üyesi Hakkı Öcal ise, “15 Temmuz’un dördüncü yılında insanın hatırladığı ilk şey, yaranın hâlâ açık olması; kanıyor olmasa bile yara hâlâ orda duruyor. Bizi dışardan işgale hazır hale getirebilmek için içerinden bir darbe girişimi yapıldı. Türkiye’yi kardeş kavgasına sürükleyerek yönetilemez bir hale getirmek, NATO’yu göreve çağırmak ve Türkiye’yi işgal ettirmek” diye konuştu.

Doç. Köse ve Dr. Öcal’ın 15 Temmuz’un önemi, ülkemizde askeri darbeler tarihi ve 15 Temmuz’un iç ve dış siyasal yansımaları hakkında yaptığı konuşmalar:

 

 

 

15 TemmuzHakkı ÖcalTalha Köse

Yıldız (*) işareti olan alanlar zorunludur