Dr. Hakkı Öcal Siber Güvenlik Zirvesi’nde insan faktörünü anlattı


İbn Haldun Üniversitesi Rektör danışmanı ve Medya ve İletişim Bölümü öğretim üyesi Dr. Hakkı Öcal, Ankara’da gerçekleştirilen 2. e-Safe Siber Güvenlik Zirvesi’nde gerçekleştirdiği sunumda, siber güvenliğin en zayıf halkasının insan olduğunu söyledi. 

Kamu kurumlarının çevrimiçi mecralarının siber güvenliğinin nasıl sağlanabileceğinin görüşüldüğü zirvede bir sunun yapan Dr. Öcal, sosyal medya başta olmak üzere, genellikle siber güvenlikte en zayıf halkanın insan olduğuna dikkat çekerek, sosyal mühendislik girişimlerinin bu mecrayı insan faktörü üzerinden çok daha tehlikeli hale getirdiğini söyledi.

“Siber Güvenlikte En Zayıf Halka: İnsan ve Sosyal Mühendislik” başlıklı sunumu gerçekleştiren Dr. Öcal, önce insanın bilinçlendirilmesinin önemine dikkat çekti.

Diğer sunum başlıkları arasında, “Siber İstihbaratın Kamu Güvenliği İçin Rolü ve Önemi”, “Sinyal İstihbarat ve Mobil Casusluk”, “Kamu Web Uygulamalarının Güvenliği”, “Buzdağının Görünmeyen Kısmı: Kullanıcı Sözleşmeleri” ve “SOME’lerin Kurulmasına İlişkin Yasal Düzenlemeler” konuları vardı.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun ev sahipliğinde düzenlenen zirvede kamu ve özel sektör temsilcileri bir araya gelerek kamu kurumlarında siber güvenliğin temini için hangi tedbirler alınması gerektiğini ele aldı. Zirveye bilişim uzmanları, hukukçular, kamu kurum ve kuruluşları mensupları, kolluk kuvvetleri, uzmanlar ve akademisyenler katıldı.

Hakkı ÖcalSiber Güvenlik

Yıldız (*) işareti olan alanlar zorunludur