İbn Haldun Üniversitesi ve Kızılay Arasında Akademik İş Birliği Protokolü İmzalandı


Türkiye Kızılay Derneği Genel Müdürü Dr. İbrahim Altan ve beraberindeki heyet, 1 Ekim 2018 Pazartesi günü Üniversitemizi ziyaret etti. Görüşmede Kızılay ile Üniversitemiz arasında bir akademik işbirliği protokolü de imzalandı.

Rektörümüz Prof. Dr. Recep Şentürk’ün kabul ettiği Altan, Kızılay’ın yurt içi ve yurt dışında yaptığı insani yardım faaliyetlerinden bahsederek, en son geçtiğimiz Cuma günü 7,7 şiddetinde deprem yaşayan, ardından ise tsunamiye teslim olan Endonezya’ya insani yardım için harekete geçtiklerini belirtti.

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı ve ayrıca Çatışma Analizleri ve Barış Araştırmaları Merkezi (ÇABAM) Müdürü Doç. Dr. Talha Köse’nin de hazır bulunduğu ve karşılıklı verimli istişarelerin yapıldığı görüşmede Prof. Dr. Recep Şentürk de, Üniversitemizin akademik faaliyetlerini ve hedeflerini anlattı. Dünyanın farklı coğrafyalarından 51 ülkeden öğrencilerimizin öğrenim gördüğü Üniversitemizdeki uluslar arası ortama dikkat çeken Şentürk, küresel bir sosyal bilimler üniversitesi olarak insani diplomasi konusuna özel önem verdiklerini ve çalışmalar yürüttüklerini belirterek, Kızılay ile imzalanacak protokolün her iki kurum için de hayırlara vesile olmasını temenni etti.

Görüşmenin ardından protokolün imza törenine geçildi. İbn Haldun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Recep Şentürk ve Türkiye Kızılay Derneği Genel Müdürü Dr. İbrahim Altan’ın imzaladığı protokol; insani yardım araştırmaları, çatışma çözümü, göç ve uyum çalışmaları, afet yönetimi gibi konularda iki kurum arasında iş birliği yapılmasını öngörüyor. İmzalanan protokolle hedeflenenler arasında; çatışma bölgelerinde, çatışma sonrası ortamlarda, “insani yardımın çatışmaları önleyici/ engelleyici/ sonlandırıcı rolleri” üzerine özel araştırmalar yapmak da yer alıyor.

Atılan imzaların hayırlı olması ve güzel çalışmalara kapı aralaması temennisiyle sona eren törenin ardından, Prof. Dr. Recep Şentürk ve Dr. İbrahim Altan karşılıklı hediyeler takdim ettiler.

 

Kızılay

Yıldız (*) işareti olan alanlar zorunludur