İbn Haldun Üniversitesinde IHU GradCon 2018 yapıldı


İbn Haldun Üniversitesi bünyesindeki lisansüstü programlarda eğitim alan öğrencilerin tez önerilerini sunduğu “1st Graduate Conference on Social Sciences, Humanities and Management (IHU GradCon 2018)” başlıklı konferans, rektör Prof. Dr. Recep Şentürk’ün açılış konuşmasıyla başladı. 

Lisansüstü ve doktora programlarında tez konusu seçmenin önemine değinen Prof. Şentürk, söz konusu seçimi yaparken, “konu”, “olay” ya da “bireyler” üzerinden gidilmesi gerektiğine vurgu yaparak, “Bence bir tez konusu öncelikle “konu”ya odaklanmalı. Öğrenciler tez konusunu belirlerken, doğdukları günden bugüne kadar kendilerini soru sormaya iten bir “konuyu” belirlemeli. “Olaylar” ya da “bireyler” bu “konu” içinde ancak araştırma başlıkları olabilir” diye konuştu.

Prof. Şentürk, yüksek lisans ya da doktora öğrencilerinin tez çalışmalarını yürütürken, danışmanları ile yakın iletişim içinde olmalarının da büyük önem taşıdığını vurguladı.

Açılış konuşmasının ardından rektör yardımcısı ve Yönetim Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ekrem Tatoğlu, “Araştırma Nasıl Yapılır?” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi. Sosyal bilimlerin temelini araştırmanın oluşturduğuna vurgu yapan Prof. Tatoğlu, tez çalışan öğrencilerin araştırma yapacakları kaynaklara nasıl ulaşabileceğini, araştırma bulgularını tez yazımı aşamasında kullanmak için teknolojiden nasıl faydalanılacağını ve bu çerçevede kullanılacak yöntemleri anlattı.

Açılış konuşmalarının ardından İbn Haldun Üniversitesinde yüksek lisans eğitimi alan öğrenciler tez önerilerinin sunumlarına geçti. Yönetim Bilimleri, Sosyal Bilimler ve Beşeri Bilimler başlıklarında yapılan oturumlarda İşletme, İşletme Yönetimi, Ekonomi, Finansal Ekonomi, Klinik Psikoloji, Türkiye Çalışmaları, Medeniyetler İttifakı, Din Bilimleri ve Temel İslam Bilimleri konularında lisans üstü eğitim alan öğrenciler sunumlarını gerçekleştirdi.

 

Ekrem TatoğluGraduate ConferenceLisansüstü Çalışmalar KonferansıRecep Şentürk

Yıldız (*) işareti olan alanlar zorunludur