İHÜ’de Hayat

Yerleşkelerimiz

İHÜ’de eğitimler, Başakşehir, Süleymaniye ve Bakırköy Taş Mektep Yerleşkeleri’nde devam etmektedir. Ayrıca Süleymaniye Külliyesi’ndeki Osmanlı ilim dünyasının zirvesinde yer alan 450 yıllık tarihi medreseler Üniversitemizce ihya edilmiş ve Süleymaniye Yerleşkemizde eğitimlere başlanmıştır.

Başakşehir Yerleşkesi

İbn Haldun Üniversitesinin ana yerleşkesi Başakşehir’de bulunuyor. Başakşehir Yerleşkemizde tüm fakültelerin yanı sıra diğer akademik ve idari birimler, kütüphane ile öğrenci kulüpleri faaliyetlerine devam ediyor. Yerleşkede zengin bir yelpazede kültür, sanat ve spor etkinlikleri imkânı sunan sosyal alanlar ve sağlık birimi de yer alıyor.

Başakşehir Yerleşkesi

İbn Haldun Üniversitesinin ana yerleşkesi Başakşehir’de bulunuyor. Başakşehir Yerleşkemizde tüm fakültelerin yanı sıra diğer akademik ve idari birimler, kütüphane ile öğrenci kulüpleri faaliyetlerine devam ediyor. Yerleşkede zengin bir yelpazede kültür, sanat ve spor etkinlikleri imkânı sunan sosyal alanlar ve sağlık birimi de yer alıyor.

Uluslararası Öğrenci Ortamı

Her yıl 150 lisans öğrencisinin kabul edildiği Üniversitemizin kuruluş hedeflerinden biri de lisans öğrencilerinin üçte birinin, lisansüstü öğrencilerinin ise yarısının uluslararası öğrencilerden oluşmasıdır. Bugün İHÜ’de uluslararası öğrencilerin tüm öğrencilere oranı % 31 olup, 70’ten fazla ülkeden seçkin öğrenciler Lisans ve Lisansüstü programlarımızda öğrenim görmektedir. Bu renkli öğrenci ortamı, öğrencilerimize dünyanın farklı kültürleriyle tanışma imkanı sunmaktadır.

50'yi Aşkın Ülkeden Uluslararası Öğrenci Ortamı

Öğrenci Kulüpleri

Öğrenci Kulüpleri, kampüs yaşamının ayrılmaz bir parçasıdır. Üniversitemiz, öğrencilerine kaliteli eğitimin yanı sıra kendilerini geliştirebilecekleri sosyal atmosferi de kulüpler ile sunarak öğrencilerin yaratıcılıklarına destek vermektedir. Kulüpler, tamamıyla öğrencilerimiz tarafından bireysel yeteneklerini geliştirmek, takım halinde çalışabilmek, sosyal ve kültürel gereksinimleri karşılamak üzere ders dışı etkinlikleri gerçekleştirmek amacıyla kurulan yapılanmalardır. Öğrenciler istedikleri kulübe üye olabilmekte ya da prosedürler çerçevesinde diledikleri bir kulübün kurulmasında aktif rol alabilmektedirler.

Üniversitemizde aktif olarak faaliyetlerine devam eden öğrenci kulüpleri şunlardır:

 • Edebiyat Kulübü
 • Gezi Kulübü
 • Hukuk Kulübü
 • Kariyer ve Gelişim Kulübü
 • Münazara ve Düşünce Kulübü
 • Okçuluk ve Binicilik Kulübü
 • Perspektif Fotoğrafçılık Kulübü
 • Sinema Kulübü
 • Siyaset Bilimi Kulübü
 • Sosyal Sorumluluk Kulübü
 • Tiyatro Kulübü

Öğrencilerimizin talepleri doğrultusunda yeni kulüpler kurulabilmektedir. Yeni bir kulüp kurulması ile ilgili gerekli bilgiler için; bkz. Öğrenci Faaliyetleri Yönergesi

Kültür, Sanat ve Spor Etkinlikleri

İHÜ öğrencileri sadece akademik birikim değil, ülkemize ve dünyaya dair bir kültürel farkındalık kazanmaktadırlar. Gerek kulüpler gerekse akademik ve idari birimler, öğrencilerimizin taleplerini de dikkate alarak, ders-dışı seminerlerden okuma gruplarına, gezilerden kermeslere birçok kültürel etkinlik düzenlemektedirler.

Sanat kursları da, Üniversitemizin ayrıcalıklı özelliklerinden biridir. Ney, ud, bağlama, keman, piyano, hüsn-ü hat, resim, vurmalı çalgılar ve ahşap oymacılık kurslarında halen eğitimler devam etmekte olup; en az 7 kişinin talep etmesiyle yeni bir sanat kursu da İHÜ tarafından açılabilmektedir.

İHÜ, öğrencilerimizin sportif faaliyetler içinde olmasını da desteklemektedir. Öğrencilerimiz, spor müsabakalarına ve eğitimlere ilgili spor hocası ile birlikte çalışarak hazırlanır. Salon Futbolu, Okçuluk, Güreş, Bilek Güreşi, Kürekçilik ve Dragon Bot, Masa Tenisi; düzenlenen bazı sportif faaliyetler arasındadır. Ayrıca sporcu öğrencilerimiz yurt içinde ve yurt dışında çeşitli müsabakalara ve turnuvalara da takım olarak katılmaktadırlar.

Daha Fazla Bilgi İçin: sks.ihu.edu.tr

İHÜ'de Kültür, Sanat ve Spor

Sağlık Merkezi

İHÜ bünyesindeki sağlık merkezimizden tüm Lisans ve Lisansüstü öğrencilerimiz ücretsiz bir şekilde faydalanmaktadır.

Sağlık Merkezi

Yıldız (*) işareti olan alanlar zorunludur