İHÜ’de Hayat

Yerleşkelerimiz

İHÜ’de eğitimler, Başakşehir, Süleymaniye ve Bakırköy Taş Mektep Yerleşkeleri’nde devam etmektedir. Ayrıca Süleymaniye Külliyesi’ndeki Osmanlı ilim dünyasının zirvesinde yer alan 450 yıllık tarihi medreseler Üniversitemizce ihya edilmiş ve Süleymaniye Yerleşkemizde eğitimlere başlanmıştır.

İbn Haldun Üniversitesi Külliyesi

Temeli 22 Ekim 2018’de atılan İbn Haldun Üniversitesi Külliyesi’nin resmi açılışı 19 Ekim 2020 Pazartesi günü Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleştirildi. Başakşehir’de klasik Türk mimarisi örnek alınarak inşa edilen ve inşaatı tamamlanan ilk etabının açılışının gerçekleştirildiği Külliye ile İHÜ; en yeni teknolojik imkanlarla donatılan modern fakülte binaları ve derslikleri, kongre ve konferans salonları, konforlu yurtları, kütüphanesi, yeşil alanları ve sosyal donatılarıyla bir “kampüs üniversitesi” hüviyetine kavuştu.

 

İbn Haldun Üniversitesi Külliyesi, Hem Ders Hem de Ders Dışı Tüm İhtiyaçlara Cevap Veriyor

 

İbn Haldun Üniversitesi Külliyesi, öğrencilerin ve akademik kadronun hem ders hem de ders dışı tüm ihtiyaçlarına cevap veriyor. Bu kapsamda İbn Haldun Üniversitesi Külliyesi’nde; en son teknolojiyle donatılan derslikler ve konferans salonları, spor alanları, etkinlik ve dinlenme alanları, bisiklet yolları ve park alanları, Türk-İslam mimarisinde önemli bir yeri olan iç ve dış avlular teşkil edilerek nitelikli peyzaj düzenlemeleri yapıldı.

 

Eğitim-Öğretime Dair Fiziki İmkanlar

 

Külliye’nin 1. fazında inşası tamamlanan mevcut binalarda toplam 101 adet sınıf bulunmaktadır. Sınıflar farklı büyüklüklerde olup 12-20-30-54 kişilik sınıflar mevcuttur. Ayrıca Külliye’de 4 adet bilgisayar laboratuvarı ve 1 adet psikoloji laboratuvarı bulunmaktadır. 2 adet 180’er kişilik amfi, daha çok Hukuk Fakültesi öğrencilerinin kullanacağı konsept bir sınıf ve 1 adet 412 kişilik konferans salonu yer almaktadır.

 

Öğrenci Yurtları, Sosyal Donatılar ve İmkanlar

 

Külliyede öğrenci kulüplerinin ve öğrencilerin sosyal faaliyetlerinde kullanımı için 837 metrekarelik kapalı bir alan ayrıldı. Külliyede ayrıca fakülte ve Diller Okulu kantinlerinin yanı sıra Merkez Kafeterya da hizmet verecek.

 

İbn Haldun Üniversitesi Külliyesi’nde kız ve erkek yurtları yer almakta olup, yurtlarda; 361 kız, 382 erkek olmak üzere 743 öğrenci konaklayabilecektir. Yurt odaları 3 kişiliktir. Yurt binalarının içerisinde sosyal alan olarak kızlar için aerobik ve erkekler için fitness salonları, hobi mutfakları, okuma alanları ve dinlenme alanları bulunmaktadır. Yurt binalarının kuzeyinde 1 adet halı saha, 1 adet basketbol sahası ve 1 adet tenis kortu bulunmaktadır.

 

Yurtlar bölgesinden fakülte bölgesine uzanan ve fakülte bölgesi çevresini dolanan bisiklet yolu, Türkiye’nin en uzun bisiklet yoluna sahip olan Başakşehir Belediyesi’nin bisiklet yoluna entegre olup, halihazırda Külliye’de 100 kadar bisiklet parkı bulunmaktadır.

 

“Engelsiz” Külliye

 

İbn Haldun Üniversitesi Külliyesi'nde tüm yol ve kaldırım birleşim yerleri hemyüz yapılarak engelli geçişi kolaylaştırılmış olup görme engelliler için yönlendirme uygulamaları yapıldı.

 

65.000 Metrekare Yeşil Alan

 

Külliyede kullanıma açılan 1. fazın açık alanlarının yüz ölçümü 138.062 metrekare, kapalı alanlarının yüz ölçümü 67.000 metrekaredir. Ayrıca 65.000 metrekare yeşil alana sahip olan Külliye’de, 4.500 metrekarelik bir alana birçok meyve türünden 124 adet meyve ağacı dikildi.

 

Ulaşım İmkânları

 

Şu anda yapımı devam eden Halkalı-İstanbul Havalimanı hattının İbn Haldun Üniversitesi durağı Külliye’nin giriş binasına 700 metre mesafededir. Bu hattın inşası 2021 yılı sonunda tamamlanacaktır. Ayrıca Üniversitemizin ana girişinde yer alan otobüs durağı, bölge otobüslerinin güzergahı arasında yer almaktadır.

 

Külliyede Önümüzdeki Dönem Planlamaları

 

Külliyenin inşaatı devam eden 2. ve 3. fazlarında İbn Haldun Korusu, Spor Merkezi, Öğrenci Yaşam Merkezi, Yurt Binaları ve fakülte binaları yer alacaktır.

 

12 Ekim 2020’de temeli törenle atılan Spor Merkezi’nde kapalı basketbol sahası, kapalı halı saha, kapalı yüzme havuzu, kapalı tenis kortu, güreş salonu, fitness salonları, okçuluk alanı, sauna, buhar odası ve tuz odasının yer alması planlanmaktadır.

 

Ayrıca İbn Haldun Korusu olarak isimlendirilen vadide hobi bahçeleri yapılacaktır.

 

Projelendirme Aşamasında Mimar Sinan Eseri Atik Vâlide Sultan Külliyesi Yerinde İncelendi

 

En fazla 4 katlı ve 16-17 metreden yüksek bir binanın yer almadığı İbn Haldun Üniversitesi Külliyesi, Başakşehir’de klasik Türk mimarisi örnek alınarak inşa edildi. Projelendirme aşamasında Mimar Sinan’ın en önemli eserlerinden olan Üsküdar Atik Vâlide Sultan Külliyesi yerinde incelenen, burdaki ve diğer bazı tarihi külliyelerdeki önemli bir kısım mimari özelliklerin uygulandığı İbn Haldun Üniversitesi Külliyesi’nin tamamlanan 1. fazında yeşil alan, peyzaj ve çevre düzenlemeleri de tamamlandı.

 

Külliyenin 2. ve 3. faz inşaatları ise devam ediyor.

 

« arasında 2 »
« arasında 2 »

Uluslararası Öğrenci Ortamı

Sınırlı kontenjana sahip bölümlerine her yıl 150 civarında lisans öğrencisinin kabul edildiği Üniversitemizin kuruluş hedeflerinden biri de lisans öğrencilerinin üçte birinin, lisansüstü öğrencilerinin ise yarısının uluslararası öğrencilerden oluşmasıdır. Bugün İHÜ’de uluslararası öğrencilerin tüm öğrencilere oranı % 31 olup, 81 farklı ülkeden seçkin öğrenciler Lisans ve Lisansüstü programlarımızda öğrenim görmektedir. Bu renkli öğrenci ortamı, öğrencilerimize dünyanın farklı kültürleriyle tanışma imkanı sunmaktadır.

70'i Aşkın Ülkeden Uluslararası Öğrenci Ortamı

Öğrenci Kulüpleri

Öğrenci Kulüpleri, kampüs yaşamının ayrılmaz bir parçasıdır. Üniversitemiz, öğrencilerine kaliteli eğitimin yanı sıra kendilerini geliştirebilecekleri sosyal atmosferi de kulüpler ile sunarak öğrencilerin yaratıcılıklarına destek vermektedir. Kulüpler, tamamıyla öğrencilerimiz tarafından bireysel yeteneklerini geliştirmek, takım halinde çalışabilmek, sosyal ve kültürel gereksinimleri karşılamak üzere ders dışı etkinlikleri gerçekleştirmek amacıyla kurulan yapılanmalardır. Öğrenciler istedikleri kulübe üye olabilmekte ya da prosedürler çerçevesinde diledikleri bir kulübün kurulmasında aktif rol alabilmektedirler.

Kulüpler ve faaliyetleri hakkında detaylı bilgi https://sks.ihu.edu.tr/ web sitesi üzerinden edinilebilir.

Öğrencilerimizin talepleri ve ilgili mevzuat doğrultusunda yeni kulüpler kurulabilmektedir.

Kültür, Sanat ve Spor Etkinlikleri

İHÜ öğrencileri sadece akademik birikim değil, ülkemize ve dünyaya dair bir kültürel farkındalık kazanmaktadırlar. Gerek kulüpler gerekse akademik ve idari birimler, öğrencilerimizin taleplerini de dikkate alarak, ders-dışı seminerlerden okuma gruplarına, gezilerden kermeslere birçok kültürel etkinlik düzenlemektedirler.

Sanat kursları da, Üniversitemizin ayrıcalıklı özelliklerinden biridir. Ney, ud, bağlama, keman, piyano, hüsn-ü hat, resim, vurmalı çalgılar ve ahşap oymacılık alanlarında kurslar farklı dönemlerde açılmış olup, bu tür sanatsal faaliyetler, öğrencilerimizin ilgi ve talepleri doğrultusunda, SKS ve ilgili kulüplerin organizasyonuyla her yıl farklı içeriklerde devam etmektedir.

İHÜ, öğrencilerimizin sportif faaliyetler içinde olmasını da desteklemektedir. Öğrencilerimiz, spor müsabakalarına ve eğitimlere ilgili spor hocası ile birlikte çalışarak hazırlanır. Salon Futbolu, Okçuluk, Güreş, Bilek Güreşi, Kürekçilik ve Dragon Bot, Masa Tenisi; düzenlenen bazı sportif faaliyetler arasındadır. Ayrıca sporcu öğrencilerimiz yurt içinde ve yurt dışında çeşitli müsabakalara ve turnuvalara da takım olarak katılmaktadırlar.

Daha Fazla Bilgi İçin: sks.ihu.edu.tr

İHÜ'de Kültür, Sanat ve Spor

Sağlık Merkezi

İHÜ bünyesindeki sağlık merkezimizden tüm Lisans ve Lisansüstü öğrencilerimiz ücretsiz bir şekilde faydalanmaktadır.

Sağlık Merkezi

Yıldız (*) işareti olan alanlar zorunludur