‘Language Immersion’ Lise Yaz Okulu, Kapanış Programıyla Sona Erdi


İbn Haldun Üniversitesi ve ÖNDER işbirliğiyle düzenlenen ‘Language Immersion’ Yaz Okulu, 19 Temmuz Cuma günü gerçekleştirilen katılım belgesi takdimi ve kapanış programıyla sona erdi. Programda Rektörümüz Prof. Dr. Recep Şentürk, ÖNDER Genel Başkanı Kamber Çal ve Diller Okulu Müdürümüz Dr. Öğr. Üyesi Emine Hoşoğlu Doğan da birer konuşma yaptılar.

“Geçmişte Dil Öğrenmek Zordu, O Nedenle Bugün Bu İmkânların Kıymeti Bilinmeli”

Prof. Dr. Recep Şentürk, dil öğreniminde en gelişmiş metodlarla sunulan “immersion” programlarının tüm dünyada üst düzey okullarda uygulandığını, bunun bir benzerini haftalık yoğun bir programla Üniversitemizde gerçekleştirmekten memnuniyet duyduklarını belirtti. İHÜ Diller Okulu’nun, ülkemizin en iyi dil öğreten kurumlarından biri olduğunu hatırlatan Prof. Şentürk, çok tecrübeli bir kadro tarafından düzenlenen bu programa katılan öğrencilerin de bir aylık bir sürede adeta üç senelik bir eğitim aldıklarını kaydetti.

Konuşmasında kendisinin yabancı dil öğrenme serüveninden de bahseden Prof. Şentürk, geçmişte özellikle bizzat yurt dışında yani yabancı dilin ana dil olarak konuşulduğu yerlerde dil öğrenmek için büyük çabalar sarfedip büyük maddi külfetleri göğüslemek zorunda kaldıklarını belirterek, günümüzde gerek Üniversitemizde gerek ÖNDER gibi kurumlarda gençlere sunulan bu tip imkânların kıymetinin bilinmesi ve hakkının verilmesi gerektiğinin altını çizdi.

“Kafalarımız, Zihinlerimiz Hacklenmiş Durumda; Bunu Aşmanın Yolu Fikrî Bağımsızlık”

Yaz Okulu’na katılan lise öğrencilerinin bu vesileyle Üniversitemizi de tanıma fırsatı yakaladığını belirten Prof. Dr. Recep Şentürk, Üniversitemizin mottosu ve kuruluş gayesi olan “fikrî bağımsızlık”tan neyin anlaşılması gerektiği noktasında açıklamalarda da bulundu: “Bizim her şeyden önce fikir üretmemiz gerekir. Kendimize özgü, kendimizden hareketle ürettiğimiz yerli fikirler olmadıktan sonra, yerli motor, yerli araba yapın hiçbir faydası olmaz. Bu teknik araç, alet ve edevatı kullananın; o aklın yerli olması gerekir. Bugün maalesef gerek ülkemiz gerek Batı-dışı dünya, Batı’ya fikren bağımlı halde. Ben buna kafalarımızın, zihinlerimizin hacklenmesi diyorum. Başkaları, uzaktan kumanda ile tahakkümü altına aldığı milletleri, devletleri istediği gibi yönlendiriyor. İşte bunu aşmanın yolu, fikrî bağımsızlığımızı kazanmak, özellikle sosyal bilimlerde yani bu yönlendirmeyi yapan ‘akıl’da özgünleşmeyi sağlamak…”

İbn Haldun Üniversitesi olarak, yüzyıllardır ülkemizde uygulanagelen Batı-merkezci eğitim anlayışına karşı olduğumuzu, tüm büyük medeniyet birikimlerine kapı aralayan tamamen mukayeseli bir eğitim anlayışını, fikrî bağımsızlığın metodu olarak benimsediğimizi hatırlatan Prof. Şentürk, bunun için Üniversitemizde 3 dilde eğitim yapıldığını, vereceğimiz mezunların Türkçeye olduğu gibi, İngilizceye ve Arapçaya da hâkim olacağını söyledi.

“Kendinizle Gurur Duyun ve Kendinizi Medeniyet Mimarları Olarak Hazırlayın”

“Ülkemizi tüm dünyada hakkıyla temsil edecek küresel liderler yetiştiriyoruz” sözleriyle konuşmasına devam eden Prof. Şentürk, şunları ekledi: “Biz size değer veriyoruz, siz de kendinize değer verin. Hiçbir zaman aşağılık duygusuna kapılmayın. Sizler büyük bir medeniyetin evlatlarısınız. Maalesef Avrupa-merkezcilik insanımızı kendine yabancılaştırıyor. Sizler, vakarla, özgüven sahibi olarak, ilmî-kültürel-sanatsal birikimimizin farkında olun ve kendinizle gurur duyun. Kendinizi medeniyet mimarları olarak geleceğe hazırlayın.”

“Bu Dil Kampı, Her Detayı Çok İyi Hazırlanmış Stratejik Bir Çalışmanın Ürünü”

ÖNDER Genel Başkanı Kamber Çal da, “Düzenlediğimiz bu yaz okulu vesilesiyle İbn Haldun Üniversitesiyle tanışmış olmak, siz gençler için büyük bir kazanım olmuştur; bunun farkında olmanızı umuyorum” sözleriyle başladığı konuşmasında, bu dil kampının her detayı çok iyi hazırlanmış stratejik bir çalışmanın ürünü olduğunu söyledi.

ÖNDER olarak gençlere yönelik hassasiyetlerini sıralayan Çal, bunlardan birinin de yabancı dil öğrenilmesini teşvik etmek olduğunu dile getirdi. Dernek olarak buna benzer programları, gerek İbn Haldun Üniversitesiyle gerekse diğer kurumlarla iş birliği halinde geliştirip yurdun dört bir yanında düzenlemek istediklerini belirterek konuşmasını sonlandırdı.

Kapanış programı, Diller Okulu Müdürümüz Dr. Öğretim Üyesi Emine Hoşoğlu Doğan’ın teşekkür konuşmasının ardından, karşılıklı hediye takdimi, öğrencilere katılım belgesinin verilmesi ve hatıra fotoğraflarının çekilmesiyle son buldu.

‘Language Immersion’ Yaz Okulu’nda Neler Yapıldı?

‘Immersion’ yöntemi, klasik dil öğretim programlarından farklı olarak, çocukların ve gençlerin doğal yeteneklerini kullanarak, dili edinmelerini hedefleyen etkin bir metot olarak biliniyor. Bu yöntemde katılımcılar, sınıf içi faaliyetlerin yanında, tüm rutinlerinde tercüme olmaksızın dile maruz kalıyorlar ve farkında olmadan, hızlı ve kalıcı öğrenme gerçekleşiyor.

İbn Haldun Üniversitesi ve ÖNDER işbirliğiyle düzenlenen ‘Language Immersion’ Programı’nda, “Okuma, Yazma, Dinleme, Konuşma” becerileri olmak üzere dört gruba ayrılan dersler, İbn Haldun Üniversitesi Diller Okulu öğretim görevlileri gözetiminde uygulama ağırlıklı yapıldı. Öğrencinin 24 saat İngilizce konuşmasını sağlayıp, 4 haftada seviye atlayacağı ve Türkiye’de tek olan programda, dersler dışındaki bütün etkinlikler de İngilizce gerçekleştirildi.

Programı beklenen devamlılıkla tamamlayan tüm öğrencilere ders geçme notu, dil gelişimini gösteren ayrıntılı rapor ve katılım belgesi verildi. Öğrenciler program sonunda uluslararası sınav olan Pearson Versant sınavına girip, İngilizce seviyelerini test ettiler.

Ayrıca program kapsamında öğrencilerin programdan tam verim alabilmesi için, her zaman iletişime geçebilecekleri, dünyanın dört bir yanından gelen uluslararası mentörler de görev aldı.

Derslerin yanında seminerler ve atölyelerle de zenginleştirilen Yaz Okulu’nda, Cumartesi ve Pazar günleri ise programa katılan lise öğrencileri tam günlük çeşitli sosyal faaliyetlere ve gezilere katıldılar.

 

Diller OkuluEmine Hoşoğlu DoğanKamber ÇalLanguage ImmersionÖNDERRecep Şentürk

Yıldız (*) işareti olan alanlar zorunludur