MEB’den lisansüstü eğitimi için büyük fırsat…


Milli Eğitim Bakanlığı, Türkiye’nin yetişmiş insan kaynağı ihtiyacına katkıda bulunmak üzere 1929 yılından bu yana yurt dışında verilen burs ile lisansüstü eğitim çalışmalarına hız verdi. Tanıtım afişi hazırlatan Bakanlık, lisansüstü eğitim şansını yakalamak isteyen tüm gençleri davet ediyor. 

Milli Eğitim Bakanlığı 1416 sayılı Ecnebi Memleketlere Gönderilecek Talebe Hakkında Kanun uyarınca, mecburi hizmete dayalı olarak yüksek öğrenim görmek isteyen başarılı öğrencileri yurt dışına gönderiyor.

Bu çerçevede, Türkiye’nin bilim ve teknolojide uluslararası rekabet gücünü artırmak hedefiyle yazılım, enerji, savunma, havacılık ve uzay bilimleri ve siber güvenlik gibi birçok stratejik alanda nitelikli insan yetiştirmek için 2018 YLSY alım süreci başlatıldı. Bakanlık, 2018 YLSY alım sürecinde açılan kontenjan ve alanlara başvuruların artırılmasını amaçlıyor.  

Zorunlu hizmet karşılığı verilen burs  kapsamında lisansüstü eğitimi alacak adaylara okul harçları, ulaşım giderleri ve sağlık giderlerinin yanı sıra aylık burs ödemesi de yapılıyor.

2018 için YLSY burs programı ilanı için geri sayım sürerken, adayların ayrıntılı bilgi ve duyurular için aşağıdaki adresi ziyaret etmeleri yeterli: http://yyegm.meb.gov.tr/

Yıldız (*) işareti olan alanlar zorunludur