Medeniyetler Şurası başladı


İbn Haldun Üniversitesi, Medeniyetler İttifakı Enstitüsü ile Al-Furqan İslami Miras Vafkı ortaklığında bu yıl ilki kez düzenlenen “Medeniyetler Şurası” başladı. Üç gün boyunca sürecek etkinliğe, 21 ülkeden 85 akademisyen katılıyor.

Üniversitenin Başakşehir Yerleşkesinde yapılan Şura’da; “Din ve Medeniyet: Dinin Bir Maksadı Olarak Medeniyetin Korunması” başlığı altında “Osmanlı İmparatorluğu ve Modern Türkiye’de Din ve Medeniyet”, “Batı’da Din, Medeniyet ve İslam”, “Afrika ve Asya’da Din ve Medeniyet” konuları masaya yatırılacak.

Şura’nın açılış konuşmasını yapan İbn Haldun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Recep Şentürk, bu etkinlikle medeniyetler arasında güzel bir iletişim organize etmeyi, dinin medeniyetler çatışmasına bir araç olarak kullanılmasının önüne geçmeyi amaçladıklarını söyledi.

Prof. Şentürk, küreselleşen dünyada artık bir medeniyetin tek başına sorunları çözmesinin imkânsız olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“İş birliği zorunludur çünkü artık medeniyetlerin duvarları kalmamış vaziyette. Özellikle bugün burada vermek istediğimiz mesaj, medeniyetler çatışmasını ve dünyayı tehdit eden birçok çatışmanın önüne geçmek. Dinin medeniyetler çatışmasına bir araç olarak kullanılmaması gerekmektedir. Özellikle, İslam dini medeniyete karşıymış gibi bir imaj oluşturulmak isteniyor. Bunun yanlış bir imaj olduğunu ortaya koyacağız. Dinin amacı, medeniyeti korumaktır. İslam’ın amacı, medeniyeti korumaktır. Bu mesajı bütün dünyaya vermek istiyoruz.”

Program, 21 Ekim 2017 Cumartesi günü Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın resmî açılış konuşmalarıyla devam edecek.

Dünyanın farklı bölgelerinden gelen akademisyen ve katılımcıların bilgi ve görüşlerini paylaştığı Şura; 22 Ekim Pazar gününe kadar devam edecek.

 

Al-Furqan İslamî Miras VakfıMedeniyetler İttifakı Enstitüsü MEDİTMedeniyetler ŞurasıRecep Şentürk

Yıldız (*) işareti olan alanlar zorunludur