Nitelikli Mekanlarda Nitelikli Eğitim


İbn Haldun Üniversitesi, “Gelenekli Yenilikçilik” anlayışıyla sürdürdüğü eğitim faaliyetlerini, eğitimin amacına ve ruhuna uygun mekanlarda verdiği eğitimlerle taçlandırıyor. Ana kampüsümüz olan Başakşehir yerleşkemize ek olarak; 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılından itibaren Süleymaniye ve Bakırköy Taş Mektep yerleşkelerinde de eğitimler başladı. Ayrıca temeli 22 Ekim 2018’de atılan İbn Haldun Üniversitesi Külliyesi’nde önümüzdeki yıl eğitimlerin bir kısmının başlaması ile; İbn Haldun Üniversitesi tam bir “kampüs üniversitesi” olacak.

Hayalinizdeki “Kampüs Üniversitesi” Çok Yakında

“Kaliteli eğitim; kaliteli fiziki mekânlarda kaliteli eğitmenler tarafından, kaliteli öğrencilere verilir” anlayışına sahip İbn Haldun Üniversitesinin yeni yerleşkesi, Başakşehir’de klasik Türk mimarisi örnek alınarak inşa ediliyor. En yeni teknolojik imkanlarla donatılacak olan yeni yerleşke ile İHÜ; modern fakülte binaları ve derslikleri, kongre ve konferans salonları, konforlu yurtları, kütüphanesi, yeşil alanları ve sosyal donatılarıyla tam bir “kampüs üniversitesi” olacak. Yeni yerleşke, öğrencilerin ve akademik kadronun hem ders, hem de ders dışı tüm ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde inşa ediliyor.

İbn Haldun Üniversitesi Külliyesi, İstanbul Havalimanı’na oldukça yakın bir konumda. Ayrıca Üniversiteden, otobüs, metro ve hızlı tren gibi toplu taşıma araçları ile de şehir merkezine ulaşım rahat bir şekilde sağlanacak.

Süleymaniye Yerleşkesi

Süleymaniye Külliyesi’ndeki 450 yıllık tarihi medreseler, İbn Haldun Üniversitesi tarafından ihya edildi. 3 Ekim 2018 tarihinde açılışı gerçekleştirilen Süleymaniye Yerleşkesinde yer alan Mülazimler Medresesi, Darulhadis, Darulkurra, Medrese-i Salis ve İmaret binaları; Üniversiteye bağlı Medeniyetler İttifakı Enstitüsü, İslami İlimler Fakültesi, İslami İlimler Enstitüsü ile Onur Programı’na ev sahipliği yapıyor.

“Yedi tepeli” İstanbul’un siluetini belirleyen bir konumda, Kanuni Sultan Süleyman’ın isteğiyle Mimar Sinan tarafından inşa edilen ve yüzyıllarca ilim tedris edilen Süleymaniye Külliyesi’ndeki bu medreseler, İbn Haldun Üniversitesinin İslami ilimler alanındaki birçok çalışmasına mekan teşkil ederek, asıl imar ediliş gayelerine uygun hizmet eder hale getirildi.

Taş Mektep

Bakırköy’ün merkezi bir noktasında yer alan Taş Mektep, Osmanlı Bankasının kurucularından ve şehircilik uzmanı Fransız asıllı Kont Alléon tarafından yaptırıldı. Tuğla ve kiremitleri Marsilya’dan gemiyle getirtilen ve 1865 yılında inşasına başlanan yapı, 1874 yılında tamamlandı. 1894 yılında İstanbul’da meydana gelen depreme kadar burada oturan Kont Alléon, binayı 1898 yılında Preveze Mutasarrıfı Ali Rıza Paşa’ya sattı. 1900 yılında Maarif Nezaretine devredilen yapı okula dönüştürüldü ve yakın geçmişe kadar “Taş Mektep” adıyla çeşitli derecelerde eğitim hizmeti sundu.

2014 yılında restore edilen ve İbn Haldun Üniversitesine tahsis edilen tarihî yapı, Üniversitenin Bakırköy yerleşkesi olarak, Sürekli Eğitim Merkezimizin (İHSEM) çeşitli eğitimlerine ev sahipliği yapmakta…

İbn Haldun Üniversitesi KülliyesiSüleymaniye YerleşkesiTaş Mektep Yerleşkesi

Yıldız (*) işareti olan alanlar zorunludur