Ömer Faruk Harman Hocamız Vefat Etti


İbn Haldun Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi öğretim üyemiz; ülkemizde ve dünyada İslami İlimler ve İlahiyat camiasının saygın ilim adamlarından Prof. Dr. Ömer Faruk Harman’ı kaybetmenin derin üzüntüsü içindeyiz.

Merhum Hocamıza Allah’tan rahmet; ailesine, yakınlarına, öğrencilerine, ilim camiamıza ve İbn Haldun Üniversitesi Ailesi’ne baş sağlığı dileriz.

Prof. Dr. Ömer Faruk Harman Kimdir?

Bilecik/Söğüt’te doğdu (1950). İstanbul İmam-Hatip Okulunu (1968) ve Pertevniyal Lisesi’ni bitirdi (1969). İstanbul Yüksek İslam Enstitüsü’nden (1972) ve İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümünden mezun oldu (1973). Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde Dinler Tarihi Anabilim Dalı’nda Doktor (1983), Doçent (1988) ve Profesör oldu (1994).

1985 yılında bir yıl süreyle Paris’te alanıyla ilgili araştırmalar yaptı. 1986’dan itibaren Türkiye Diyanet Vakfı İslam Araştırmaları Merkezi’nde, İslam Ansiklopedisi’nin hazırlanmasında Dinler Tarihi İlim Heyeti Başkanı, aynı zamanda müellif redaktör olarak görev yaptı ve alanıyla ilgili çok sayıda madde kaleme aldı. 2005-2009 yıllarında T.C. Paris Büyükelçiliği nezdinde Din Hizmetleri Müşaviri olarak görev yaptı. 2009 yılında yurtdışı görevinin sona ermesini takiben tekrar Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesine döndü.

Evli ve üç çocuk babası olan Prof. Dr. Ömer Faruk Harman, 2017 yılından beri İbn Haldun Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi’nde Dinler Tarihi Öğretim Üyesi olarak görev yapmaktaydı.

Merhum Hocamızın Üniversitemizde “CV’de Olmayan Hayatım” etkinliğinde yaptığı konuşma için tıklayınız.

“Kendi Dilinden 10 Başlıkta Ömer Faruk Harman” yazısı için tıklayınız.

İslami İlimler FakültesiÖmer Faruk Harman

Yıldız (*) işareti olan alanlar zorunludur