Prof. Kaplan 2. Uluslararası Sosyal Bilimler Kongresi’nde iki sunum yaptı


İbn Haldun Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Kaplan, Kudüs’te düzenlenen 2. Uluslararası Sosyal Bilimler Kongresi’nde iki sunum yaptı. 

Gazi Üniversitesi, Türkiye Çalışmaları Dergisi ve Kudüs Üniversitesi tarafından ortaklaşa düzenlenen Kongre, Doğu Kudüs’te gerçekleştirildi ve aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 10 farklı ülkeden 700’den fazla akademisyen ve politikacı etkinlikte hazır bulundu. Kongre, Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) ve Yunus Emre Enstitüsü tarafından da destekleniyor.

30’dan fazla oturumun yapıldığı Kongre’de aralarında “Tarih ve Sanat Araştırmaları”, “Din ve Toplum”, “Felsefe, Davranışsal ve Sağlık Bilimleri”, “Enformasyon Teknolojileri ve Uygulamalı Bilimler”, “Ekonomi, Hukuk ve Siyaset”, “Eğitimsel Bilimler” ve “Dil ve Edebiyat” konularının bulunduğu 500’den fazla tebliğ sunuldu.

 

İbn Haldun Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Kaplan da, Kongre’de sunum yapan akademisyenler arasındaydı. İlk sunumunu, “Sınav Heyecanını Yenmek için Din ve Din dışı Girişimlerle Alt Etme: Çanakkale Örneği” başlığında yapan Prof. Kaplan, sınav stresinin hemen herkes için stres ve heyecan kaynağı olduğuna vurgu yaptı. Prof. Kaplan, insanların sınav stresiyle başa çıkmak ve başarılı olmak için bazı stratejiler uyguladığını anlattı.

Bu konuya ilişkin, üniversite giriş sınavları sürecinde 12 soruluk  kısa bir anket gerçekleştirdiklerinin altını çizen Prof. Kaplan, “Öğrencilerin çoğunluğu rasyonel ya da irrasyonel olmasına bakmaksızın, stres ile baş edebilmek için mümkün olan tüm stratejileri kullanıyor. Ancak ebeveynler, dua etmek ya da Kur’an’dan bazı sureler okumak gibi daha rasyonel ve dini öğeleri olan stratejiler kullanıyor.” diye konuştu.

Din ile Ahlak Birbiriyle Nasıl İlişkili: Kısa Bir Literatür İncelemesi

Prof. Kaplan’ın ikinci sunumu ise, din ile ahlak ilişkisine yönelikti. “Din ile Ahlak Birbiriyle Nasıl İlişkili: Kısa Bir Literatür İncelemesi” başlıklı sunumda Prof. Kaplan, din ve ahlak kavramlarının karmaşık kavramlar olduğunu ve din ile ahlak kavramlarının farklı kombinasyonlarının, din ile ahlak ilişkilerinde farklı sonuçlar ortaya koyduğunu anlattı. Prof. Kaplan, empirik araştırmaların, “Dinin ahlakı güçlendirdiği ve bireylerin negatif hislerini baskıladığını” belirten klasik metotlardan farklı ya da o metotlarla çelişkili sonuçlar ortaya koyduğuna vurgu yaptı.

Bu çerçevede gelecekteki araştırmaları ışık tutmak amacıyla son 15 yılda İngiliz literatüründe yer alan bazı araştırmaları incelediklerini belirten Prof. Kaplan, bu inceleme sırasında dört başlık tespit ettiklerini kaydetti. Prof. Kaplan, “Bu dört başlık, dinin ahlakı olumlu etkilediğini, dinin ahlakı olumsuz etkilediğini, din ile ahlak arasında anlamlı bir ilişki olmadığını ve son olarak da din ile ahlak arasındaki ilişkinin göründüğünden daha karmaşık olduğu ortaya koyuyor. Genel olarak bakıldığında, çalışmamız din ve ahlak arasında çok yönlü bir ilişki olduğunu ortaya koyuyor.” ifadelerini kullandı.

Hasan Kaplan

Yıldız (*) işareti olan alanlar zorunludur