Prof. Wael B. Hallaq TÜBA 2020 Uluslararası Akademi Ödülü’ne Layık Görüldü


27-28 Nisan 2019 tarihlerinde Üniversitemizce düzenlenen 5. Uluslararası İbn Haldun Sempozyumu’nun açılış konuşmasını yapan, aynı zamanda 2021 Bahar Dönemi’nde Medeniyetler İttifakı Enstitüsü (MEDİT)’nde bir lisansüstü dersi verecek olan Prof. Dr. Wael B. Hallaq, sosyal ve beşeri bilimler alanında TÜBA 2020 Uluslararası Akademi Ödülü’ne layık görüldü.

Prof. Hallaq, Oryantalizm-Modernite Eleştirileri Bağlamında Getirdiği Yeni Kavrayışlar Nedeniyle Ödüle Layık Görüldü

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde bulunan; TÜBA Uluslararası Akademi Ödülleri geçtiğimiz günlerde sahiplerini buldu. TÜBA’nın bilim insanlarını teşvik ve takdir misyonu kapsamında ihdas ettiği ve dünyadaki bütün bilim insanlarına açık olan 2020 yılı “TÜBA Uluslararası Akademi Ödülleri”ne Sosyal ve Beşeri Bilimler, Sağlık ve Yaşam Bilimleri ve Fen ve Mühendislik Bilimleri olmak üzere üç kategoride toplam dört bilim insanı layık görüldü.

Yerli ve yabancı hakem görüşleri ve alan komitelerinin değerlendirmesi sonucunda TÜBA Akademi Konseyi’nce 2020 TÜBA Uluslararası Akademi Ödülleri kapsamında; Columbia Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Wael B. Hallaq; İslam hukuk tarihi kapsamında fıkıh usulü çalışmaları; özellikle içtihat meselesi, otantite sorunu, hukukî bilginin üretimi, içtihat kapısının kapalılığı, fetvâ-içtihat-kazâ gibi konulardaki incelemeleri ile, ilaveten, oryantalizm-modernite eleştirileri bağlamında getirdiği yeni kavrayışlar nedeniyle Sosyal ve Beşeri Bilimler kategorisinde ödüle layık görüldü.

5. Uluslararası İbn Haldun Sempozyumu’na dair detaylı haber: https://www.ihu.edu.tr/5-uluslararasi-ibn-haldun-sempozyumunda-iktidar-iktisadi-kalkinma-ve-ahlak-tartisildi/

TÜBA Ödülleri hakkında: http://www.tuba.gov.tr/tr/haberler/akademiden-haberler/2020-yili-tuba-odulleri-aciklandi

Prof. Dr. Wael B. Hallaq’ın 5. Uluslararası İbn Haldun Sempozyumu Açılış Konuşması:

Medeniyetler İttifakı Enstitüsü MEDİT

Yıldız (*) işareti olan alanlar zorunludur