Uluslararası İşbirliği Çalışmalarımız Aralıksız Devam Ediyor


İbn Haldun Üniversitesi, eğitim alanında yoğun uluslararası açılımını sürdürüyor. İbn Haldun Üniversitesi heyeti geçtiğimiz günlerde Fas’ta bir hafta boyunca çeşitli görüşmeler gerçekleştirdi, eğitim faaliyetlerine yönelik işbirliği anlaşmaları imzalandı.

Rektörümüz Prof. Dr. Recep Şentürk, Mütevelli Heyeti Başkan Vekilimiz Necmeddin Bilal Erdoğan, Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü ve Felsefe Bölümü öğretim üyemiz Doç. Dr. Burhan Köroğlu ve Uluslararası Ofis Daire Başkanı Enes Yalman, 23-29 Aralık tarihlerinde Fas’ta devlet yetkilileri ve üniversite rektörleriyle üst düzey temaslarda bulundu. Aynı zamanda Rabat Yunus Emre Enstitüsü’nün düzenlediği bir panele de katkı verildi.

Fas Başbakanı Saadeddin Osmani, İbn Haldun Üniversitesi Heyetini Ağırladı

İbn Haldun Üniversitesi heyetini ilk olarak 23 Aralık Pazar günü Fas Başbakanı Prof. Saadeddin Osmani resmi konutunda ağırladı. Aynı zamanda ilim adamı hüviyetiyle de temayüz eden Prof. Osmani ile karşılıklı fikir alışverişinde bulunulan ziyarette, İbn Haldun Üniversitesi her yönüyle tanıtıldı. Samimi bir ortamda, Türkiye’de eğitime yapılan yatırımlarla Fas’taki yükseköğretim kurumları ve eğitimin geleceğine dair planlamaların da konuşulduğu nezaket ziyareti, karşılıklı hediye takdimi ve güzel temennilerle son buldu.

Fas’ta Eğitimden Sorumlu Bakanlarla da Görüşüldü

Prof. Dr. Recep Şentürk, Doç. Dr. Burhan Köroğlu ve Enes Yalman, Fas’ta eğitimden sorumlu bakanlarla da birer görüşme gerçekleştirdi. Bu kapsamda 24 Aralık Pazartesi günü yükseköğretim ve ilmi araştırmalardan sorumlu Devlet Bakanı Khalid Samadi ve Milli Eğitim, Meslek Eğitimi, Yüksek Öğretim ve Bilimsel Araştırmalar Bakanı Said Amazazi ile birtakım temaslarda bulunuldu. İbn Haldun Üniversitesinin tanıtıldığı ve Üniversitemizin verdiği eğitimlerden bahsedilen ziyaretlerde, Fas’ta yürütülen eğitim politikaları ve ilgili bakanlıkların Fas’ta sosyal bilimlerde yapacakları projelere dair fikir alışverişinde bulunuldu, işbirliği imkânları üzerine görüşmeler yapıldı.

II. Hasan Üniversitesi Ziyaret Edildi

Rektörümüz Prof. Dr. Recep Şentürk, Doç. Dr. Burhan Köroğlu ve Enes Yalman’ın Fas temasları kapsamında ülkenin önde gelen üniversiteleri de ziyaret edildi. Kazablanka’da II. Hasan Üniversitesi ve Undiapolis Üniversitesi, İfran şehrinde El Akhawayn Üniversitesi, Rabat’ta V. Muhammed Üniversitesi ve Karaviyyin Üniversitesi Darul Hadis el Hasaniyye Enstitüsü; bu kapsamda çeşitli görüşmeler gerçekleştirilen üniversiteler oldu.

II. Hasan Üniversitesine gerçekleştirilen ziyarette, Rektör Prof. İdris el Mansuri ve üniversite hocaları ile görüşüldü. Ziyarette iki üniversitenin yürütebileceği ortak çalışma alanları, öğrenci ve akademisyen değişimi gibi konular konuşuldu.

El Akhawayn Üniversitesi ile İşbirliği Anlaşması İmzalandı

İfran şehrindeki El Akhawayn Üniversitesi Rektörü Prof. Driss Ouaouicha da, beraberindeki heyetle birlikte; Prof. Dr. Recep Şentürk, Doç. Dr. Burhan Köroğlu ve Enes Yalman’ı ağırladı. Ziyarette iki üniversite arasında bir işbirliği anlaşması da imzalandı. Yapılan işbirliği anlaşması; Arapça-Türkçe yaz okulları, ortak akademik çalışmalar, öğrenci ve akademisyen değişimi gibi önemli konuları içeriyor. Yapılan bu işbirliği anlaşmasıyla, Katar ve Ürdün’de sağlanan Arapça öğretim fırsatına ek olarak, öğrencilerimize Fas’ta da önemli imkânlar da sağlanmış olacak.

İbn Haldun Üniversitesi Heyeti V. Muhammed Üniversitesini de Ziyaret Etti

Rektörümüz Prof. Dr. Recep Şentürk, Doç. Dr. Burhan Köroğlu ve Enes Yalman, Rabat’ta V. Muhammed Üniversitesini ziyaret ederek üniversitenin rektörü Prof. Mohammed Rhachi ve beraberindeki heyetle de görüştüler. Verimli istişarelerin yapıldığı ziyarette, iki üniversitenin birlikte yürütebileceği faaliyetler ele alındı.

Darul Hadis el Hasaniyye Enstitüsü Temasları

Rabat’ta eğitim faaliyetlerine devam eden Karaviyyin Üniversitesi Darul Hadis el Hasaniyye Enstitüsü de Fas ziyaretleri kapsamında İbn Haldun Üniversitesi heyetinin ziyaret ettiği önemli bir kurumdu. Enstitü Müdürü Prof. Ahmed el-Hamlişi ve beraberindeki öğretim üyeleriyle, İslami ilimler alanında ve Arapça ve Türkçe öğrenci değişimi konusunda görüşmeler yapıldı. Görüşme karşılıklı hediye takdimiyle son buldu.

Fas’ta İkinci İşbirliği Anlaşması Undiapolis Üniversitesi ile İmzalandı

İbn Haldun Üniversitesi heyetinin Fas’ta gerçekleştirdiği bir haftalık ziyarette son olarak Kazablanka’da Undiapolis Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Wail Benjelloun ile bir görüşme gerçekleştirildi. Görüşmede İbn Haldun Üniversitesi ve Undiapolis Üniversitesi arasında işbirliği anlaşmasına da imza atıldı. Bu anlaşma da ortak akademik çalışmalarla birlikte, öğrenci ve akademisyen değişimi gibi konularda işbirliğini kapsıyor.

“Fikir Dünyasında Türk-Fas Etkileşimi” Konuşuldu

28 Aralık Cuma günü ise Rabat’ta İbn Haldun Üniversitesi ve V. Muhammed Üniversitesinin katkılarıyla, Rabat Yunus Emre Enstitüsü’nün V. Muhammed Üniversitesinde düzenlediği panelde “Fikir Dünyasında Türk-Fas Etkileşimi” konuşuldu. Uluslararası Ofis Daire Başkanı Enes Yalman’ın Üniversitemizi tanıttığı, eğitimlerimizden ve uluslararası öğrenci ortamından bahsettiği sunumun ardından geçilen panelde, Rektörümüz Prof. Dr. Recep Şentürk ve Doç. Dr. Burhan Köroğlu birer sunum yaparak; tarihi süreçte Türklerle Faslılar arasındaki fikrî etkileşimi örnek şahsiyetler ve eserler üzerinden irdeledi. Prof. Dr. Recep Şentürk’ün sosyal bilimlerde Fas ve Türkiye arasında ortak bir zemin olarak İbn Haldun düşüncesi üzerine konuştuğu panelde, Doç. Dr. Burhan Köroğlu da Fas ve Türkiye’de İslam düşüncesine dair görüşlerini katılımcılarla paylaştı. Panelde V. Muhammed Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Abdürrezzak el Cay da medeniyet inşasında İslami ilimler hususunda bir sunum gerçekleştirdi.

İbn Haldun Üniversitesi heyetinin yoğun ve verimli görüşmeler gerçekleştirdiği Fas ziyareti, “Fikir Dünyasında Türk-Fas Etkileşimi” paneliyle sona erdi.

 

Burhan KöroğluEl Akhawayn ÜniversitesiFasNecmeddin Bilal ErdoğanRecep ŞentürkUndiapolis Üniversitesi

Yıldız (*) işareti olan alanlar zorunludur