COVID Aşılarının Önemi Hakkında Öğrencilerimiz Bilgilendirildi


Üniversitemizde COVID-19 aşılamalarının önemi hakkında bir etkinlik gerçekleştirildi. COVID-19 salgınının ortaya çıkışından itibaren bu alanda dünya genelinde yapılan araştırmaları titizlikle takip edip çeşitli mecralarda paylaşan Felsefe Bölümü öğretim üyemiz Doç. Dr. Enis Doko, 5 Ekim Salı günü Üniversitemizde düzenlenen “Küresel Aşı Karşıtlığı ve Dayanak Noktaları” başlıklı etkinlikte öğrencilerimizle bir araya gelerek aşı karşıtlarının iddialarını masaya yatırdı. Öğrencilerin sorularının da cevaplandırıldığı söyleşi kurumsal Youtube kanalımızdan (youtube.com/ibnhalduni) canlı yayınlandı.

Söyleşinin başında Sars-Cov-2 virüsünün ortaya çıkışı ve salgının seyri hakkında kısa bir bilgilendirme yapan Doko, ardından genel olarak aşının ne olduğunu ve nasıl çalıştığını anlattı. “Aşının güvenli olup olmadığını nasıl anlarız” sorusu eşliğinde aşı onay süreçlerinden de bahseden Doko, sözü mRNA aşılarına getirerek bu aşıların şu an için salgını kontrol etmede ve bağışıklığı güçlendirmede en büyük etkiye sahip aşı olduğunu dile getirdi.

Aşılardan COVID kapılıp kapılamayacağı, COVID-19 aşılarının yan etkileri, aşıların virüsün varyantlarına karşı ne derece etkili olduğu, COVID geçirenlerin neden aşı olması gerektiği gibi konuların da ele alındığı söyleşi, soru-cevap faslıyla sona erdi.

 

Yıldız (*) işareti olan alanlar zorunludur