Yükleniyor, lütfen bekleyiniz.

İHÜ'de Hayat

Yerleşkelerimiz

İbn Haldun Üniversitesi’nde eğitimler; Başakşehir, Süleymaniye ve Bakırköy Taş Mektep Yerleşkeleri’nde devam etmektedir.

Başakşehir Yerleşkesi: Ana kampüsümüz olan Başakşehir Yerleşkesi; hazırlık ve lisans eğitimlerine ev sahipliği yapmaktadır. 

Tarihi Süleymaniye Yerleşkesi: Temel İslam Bilimleri ve Din Bilimleri yüksek lisans ve doktora bölümleri ile Medeniyetler İttifakı Enstitüsü’ne ev sahipliği yapmaktadır. Restorasyon projesinin temeli 2024 yılında atılan Tarihi Unkapanı Değirmeni’nin de İHÜ Süleymaniye Yerleşkesi olarak ihya edilmesi planlanmaktadır.

Bakırköy Taş Mektep Yerleşkesi: Bakırköy’de bulunan Taş Mektep Yerleşkesi, İbn Haldun Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi olarak hizmet vermektedir. 

Diller Okulu 

İHÜ Diller Okulu, Türkiye’nin en iyi dil eğitimi veren kurumları arasında yer almaktadır. Burada Türkçe, İngilizce ve Arapça hazırlık sınıfları ve Fransızca’dan Çince’ye 10 farklı dile yönelik eğitim verilmektedir. 

Öğrenci Merkezi 

Öğrenciler, akademisyenler ve personelin ihtiyaçlarına göre şekillendirilmiş İHÜ Öğrenci Merkezi; sinema salonundan yemekhaneye, ebru atölyesinden süpermarkete kadar kampüs içi her türlü ihtiyaca hitap etmektedir.

Üniversitenin klasik mimarimizden esinlenerek inşa edilen kampüs dokusuna sadık kalınarak tasarlanan binada, kullanım amacına göre gerekli tüm teknik altyapı ve donanım mevcutken konforlu bir atmosfer için de her şey düşünülmüştür.

Öğrencilere eğitim gördükleri kampüs sınırları içinde sosyalleşme ve eğlenme imkânı sunan İbn Haldun Üniversitesi Öğrenci Merkezi bünyesinde lisans ve lisansüstü öğrencileri için kendilerine özel hazırlanmış lounge’lar, sinema salonu, kulüp ve dinlenme odaları, yemekhane, prova odaları, müzik sınıfları, oyun salonları, hobi atölyeleri, süpermarket, berber ve kuaför bulunmaktadır.

Yurtlar

İbn Haldun Üniversitesi Külliyesi’nde kız ve erkek yurtları yer almakta olup, yurtlarda; 361 kız, 382 erkek olmak üzere 743 öğrenci konaklayabilmektedir. Yurt odaları 3 kişiliktir. Odalarda ve genel olarak yurtlarımızda öğrencilerimiz için her türlü konfor düşünülmüştür. Yurt binalarının içerisinde özel çalışma alanları, dinlenme alanları, sosyal-kültürel etkinlik alanları ve kütüphanenin yanı sıra, kızlar için aerobik ve erkekler için fitness salonları, hobi mutfakları bulunmaktadır. Yurt binalarının hemen yanında yer alan halı saha, basketbol sahası ve tenis kortu da öğrencilerimizin kullanımına sunulmuştur.

Yurtlarda öğrencilerin istekleri doğrultusunda çeşitli atölye çalışmaları da yapılabilmekte; sosyal ve kültürel etkinlikler düzenlenmektedir.

Kütüphane 

58.420 basılı ve 2,271,488 kitabı bünyesinde barındıran İHÜ Kütüphanesi; bireysel çalışma odaları, grup çalışma odaları, seminer salonu, e-kütüphane, kitap kafe, rahat oturma alanları gibi seçenekleri ile ideal bir çalışma ortamı sunmaktadır. Danışma, bilgiye erişim, ödünç verme, internet kullanımı, görsel-işitsel bilgi kaynaklarının kullanımı, elektronik veri tabanlarından yararlanma, kullanıcı eğitimi gibi her türlü kütüphane hizmeti profesyonel kütüphaneciler aracılığı ile verilmektedir. Kütüphane araştırmacıların bilgi kaynaklarından 7/24 yararlanması için bilgi kaynaklarını bu anlayışla hizmete sunmaktadır. Öğrenciler, kütüphanenin elektronik ortamdaki tüm kaynak ve hizmetlerinden İbn Haldun Üniversitesi e-posta kullanıcı adı ve şifresi ile yararlanabilmektedir.

Spor Merkezi 

9600 m² alanı ile Başakşehir bölgesinin en büyük spor merkezi olan İHÜ Spor Merkezi, sağlıklı yaşamı ideoloji olarak benimsemiş deneyimli eğitmen kadrosuyla üyelerine hizmet vermektedir. Spor Merkezi bünyesinde danışma birimi, eğitmen odaları, kapalı spor salonu, fitness center, kapalı yüzme havuzu, okçuluk alanı, halı saha, kapalı tenis kortu, spa merkezi, spinning alanı, reformer pilates salonu, grup dersleri alanı, ölçüm odası, masa tenisi alanı, çocuk oyun alanı, üyelere özel otopark, bisiklet yolu, Spor Kafe, dinlenme alanları ve giyinme odaları bulunmaktadır.

Uluslararası Öğrenci Ortamı

Sınırlı kontenjana sahip bölümlerine her yıl 150 civarında lisans öğrencisinin kabul edildiği Üniversitemizin kuruluş hedeflerinden biri de lisans öğrencilerinin üçte birinin, lisansüstü öğrencilerinin ise yarısının uluslararası öğrencilerden oluşmasıdır. Bugün İHÜ’de uluslararası öğrencilerin tüm öğrencilere oranı % 35,74 olup, 77 farklı ülkeden seçkin öğrenciler Lisans ve Lisansüstü programlarımızda öğrenim görmektedir. Bu renkli öğrenci ortamı, öğrencilerimize dünyanın farklı kültürleriyle tanışma imkânı sunmaktadır.

Öğrenci Kulüpleri

Öğrenci Kulüpleri, kampüs yaşamının ayrılmaz bir parçasıdır. Üniversitemiz, öğrencilerine kaliteli eğitimin yanı sıra kendilerini geliştirebilecekleri sosyal atmosferi de kulüpler ile sunarak öğrencilerin yaratıcılıklarına destek vermektedir. Kulüpler, tamamıyla öğrencilerimiz tarafından bireysel yeteneklerini geliştirmek, takım halinde çalışabilmek, sosyal ve kültürel gereksinimleri karşılamak üzere ders dışı etkinlikleri gerçekleştirmek amacıyla kurulan yapılanmalardır. Öğrenciler istedikleri kulübe üye olabilmekte ya da prosedürler çerçevesinde diledikleri bir kulübün kurulmasında aktif rol alabilmektedirler. İbn Haldun Üniversitesi bünyesinde 22 adet aktif öğrenci kulübü bulunmaktadır. 

Kulüpler ve faaliyetleri hakkında detaylı bilgi https://sks.ihu.edu.tr web sitesi üzerinden edinilebilir.

Öğrencilerimizin talepleri ve ilgili mevzuat doğrultusunda yeni kulüpler kurulabilmektedir.

Kültür, Sanat ve Spor Etkinlikleri

İHÜ öğrencileri sadece akademik birikim değil, ülkemize ve dünyaya dair bir kültürel farkındalık kazanmaktadırlar. Gerek kulüpler gerekse akademik ve idari birimler, öğrencilerimizin taleplerini de dikkate alarak, ders-dışı seminerlerden okuma gruplarına, gezilerden kermeslere birçok kültürel etkinlik düzenlemektedirler.

Sanat kursları Üniversitemizin ayrıcalıklı özelliklerinden biridir. Ney, ud, bağlama, keman, piyano, hüsn-ü hat, resim, vurmalı çalgılar ve ahşap oymacılık alanlarında kurslar farklı dönemlerde açılmış olup, bu tür sanatsal faaliyetler, öğrencilerimizin ilgi ve talepleri doğrultusunda, Sanat, Kültür ve Spor (SKS) Daire Başkanlığı ve ilgili kulüplerin organizasyonuyla her yıl farklı içeriklerde devam etmektedir.

İHÜ, öğrencilerimizin sportif faaliyetler içinde olmasını da desteklemektedir. Öğrencilerimiz, spor müsabakalarına ve eğitimlere ilgili spor hocası ile antrenman yaparak hazırlanır. Salon Futbolu, Okçuluk, Güreş, Bilek Güreşi, Kürekçilik ve Dragon Bot, Masa Tenisi; düzenlenen bazı sportif faaliyetler arasındadır. Ayrıca sporcu öğrencilerimiz yurt içinde ve yurt dışında çeşitli müsabakalara ve turnuvalara da takım olarak katılmaktadırlar.

Detaylı bilgi: sks.ihu.edu.tr

Sağlık Merkezi

İHÜ bünyesindeki sağlık merkezimizden tüm Lisans ve Lisansüstü öğrencilerimiz ücretsiz bir şekilde faydalanmaktadır.

Fotoğraflar