Yükleniyor, lütfen bekleyiniz.

Hakkımızda

İbn Haldun Üniversitesi, verdiği eğitimin kalitesi ve yürüttüğü araştırma projeleri ile Türkiye’de ve dünyada bir “araştırma üniversitesi” olarak öne çıkmayı hedeflemektedir.

İbn Haldun Üniversitesi, verdiği eğitimin kalitesi ve yürüttüğü araştırma projeleri ile Türkiye’de ve dünyada bir “araştırma üniversitesi” olarak öne çıkmayı hedeflemektedir. İbn Haldun Üniversitesi (İHÜ), TÜRGEV tarafından kurulmuş bir vakıf üniversitesidir. 2015 yılında açılmış olup, 2017-2018 Akademik Yılı’nda eğitime başlamıştır.

Üniversitemizde tüm eğitimler Fatih-Süleymaniye Yerleşkesi (Süleymaniye Külliyesi medreseleri), Bakırköy-Taş Mektep Yerleşkesi ve Başakşehir-İbn Haldun Üniversitesi Külliyesi’nde gerçekleştirilmektedir. İbn Haldun Külliyesi, Osmanlı medrese mimarisi örnek alınarak Başakşehir’de inşa edilmiş olup Ekim-2020’de hizmete alınmıştır.

Seçkin ve uluslararası arenada söz sahibi bir akademik kadroya sahip olan Üniversitemizde, Kasım 2021 itibariyle 146 akademisyen ve öğretim görevlisi kadrolu olarak görev yapmaktadır.

İHÜ bünyesinde aşağıdaki 6 fakülte ve 12 bölümde eğitimler devam etmektedir:

Eğitim Fakültesi

  • Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü

Hukuk Fakültesi

İletişim Fakültesi

  • Yeni Medya ve İletişim Bölümü

İslami İlimler Fakültesi

İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi

  • Felsefe Bölümü
  • İktisat Bölümü
  • Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü
  • Psikoloji Bölümü
  • Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü
  • Sosyoloji Bölümü
  • Tarih Bölümü

Yönetim Bilimleri Fakültesi

  • İşletme Bölümü

Lisansüstü Eğitim Enstitüsü bünyesinde 7 doktora ve 19 yüksek lisans programı, Medeniyetler İttifakı Enstitüsü bünyesinde 1 doktora ve 1 yüksek lisans programı bulunmaktadır.

Argümantasyon ve Münazara Çalışmaları, Çatışma Analizleri ve Barış Araştırmaları, Etik Çalışmaları, Gayrimenkul ve Altyapı, Gelecek Araştırmaları, Hadis Çalışmaları, Haydar Aliyev Avrasya Çalışmaları, İslami Ekonomi ve Finans, Japonya Çalışmaları, Müfredat Çalışmaları, Psikoterapi, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Sivil Toplum Çalışmaları, Sözlü Tarih ve Toplumsal Hafıza, Sürekli Eğitim, Türkçe Öğretimi, Uluslararası Hukuk ve İnsan Hakları, Uyuşmazlık Çözümü ve Uzaktan Eğitim alanlarında uygulama ve araştırma merkezlerimiz bulunmaktadır.

Uluslararası bir öğretim ortamına sahip İHÜ’de, Kasım 2021 itibariyle 1135 Türk öğrenci ile 81 farklı ülkeden 512 Uluslararası öğrenci öğrenim görmektedir. Uluslararası öğrencilere Türkçe hazırlık eğitimi verilmektedir. Bu öğrencilerden 843’ünün lisansüstü eğitim gördüğü İHÜ’de, ilerleyen dönemde öğrencilerinin %75’inin lisansüstü (yüksek lisans ve doktora) öğrencisi olması planlanmaktadır.

İHÜ’de eğitim dilleri; Türkçe, Arapça ve İngilizce’dir. Bu dillerin öğrenilmesi zorunludur. Bunun dışında, Almanca, İspanyolca, Rusça ve Fransızca gibi Batı dillerinin yanında Çince ve Malayca gibi Doğu dilleri de seçmeli olarak öğretilmektedir.

2021-2022 Akademik Yılı itibariyle öğrenci kabul etmeye başlayan Hukuk (%50 İndirimli) kontanjanı hariç, tüm lisans öğrencilerimiz tam burslu olarak eğitim görmektedir. Derece yapan öğrencilere başarılarına göre ek burslar sunulmaktadır.

İlişkili İçerikler