Yükleniyor, lütfen bekleyiniz.

2021-2022 Akademik Yılı Törenle Açıldı

27.09.2021
2021-2022 Akademik Yılı Törenle Açıldı
İbn Haldun Üniversitesi 2021-2022 Akademik Yılı Açılış Töreni, 27 Eylül Pazartesi günü kıymetli konuklarımızın, akademisyenlerimizin ve bu sene Üniversitemizde eğitim görmeye hak kazanan Lisans öğrencilerimizin katılımlarıyla İbn Haldun Üniversitesi Külliyesi’nde gerçekleştirildi.

İbn Haldun Üniversitesi 2021-2022 Akademik Yılı Açılış Töreni, 27 Eylül Pazartesi günü kıymetli konuklarımızın, akademisyenlerimizin ve bu sene Üniversitemizde eğitim görmeye hak kazanan Lisans öğrencilerimizin katılımlarıyla İbn Haldun Üniversitesi Külliyesi’nde gerçekleştirildi. Açılış Töreni, kurumsal Youtube kanalımızdan da (https://www.youtube.com/ibnhalduni) canlı yayınlandı.

“Değişimi Kendisiyle Başlatan Bir Üniversiteyiz”

Mütevelli Heyeti Başkanımız Prof. Dr. İrfan Gündüz, açılış töreninde yaptığı konuşmada yeni külliyemizde ilk kez yüz yüze eğitimlerin başladığını hatırlatarak, yeni akademik yılın tüm mensuplarımız için hayırlara vesile olmasını temenni etti. “Biz, içinde bulunduğumuz toplumu değiştirmeyi gaye edinen ve bu değişim sürecini önce kendisinden başlatan bir anlayışla yola çıkan bir üniversiteyiz” diyen Prof. Gündüz, kendisini değiştirip geliştiremeyen bir insanın toplumu değiştirmeye mecalinin olmayacağını, toplumsal değişiminin ancak fert fert değişimle mümkün olacağını dile getirdi. “Zaman kılıç gibidir, siz onu kesmezseniz o sizi keser” sözleriyle konuşmasına devam eden Prof. Gündüz, öğrencilerimize vakitlerini iyi değerlendirmeleri, akıllarını kiraya vermemeleri, objektif kriterlerle doğruyu ve yanlışı ayırt edebilmeleri tavsiyelerinde bulundu.

“Geleceğin Nasıl Olacağını Öngörmek ve Buna Göre Hazırlıklarımızı Yapmak Önem Arzediyor”

Rektörümüz Prof. Dr. Atilla Arkan, törende yaptığı konuşmada değişimin iki ana kırılma noktası olduğunu, birinin sanayileşmeyle birlikte Bilim Devrimi denerek atıfta bulunulan dönem, diğerinin ise bugün yaşadığımız süreç olduğunu, günümüzde değişimden ziyade değişimin hızının konuşulduğunu belirterek şunları söyledi: “Mesela hepimizin gözünün önünde uluslararası hegemon değişiyor, çok kutuplu bir dünyaya girmiş durumdayız. Ya da yapay zekaya dayalı üretim biçimlerinin hayatımızın her alanına girdiğini gözlemliyoruz. Bu hızlı değişim süreci yeni sorunları da beraberinde getiriyor. İnsan, aklı ve kalbiyle yarattığı yeni değerlerle yeni bir dünya, bir gelecek tasavvur ve inşa edebiliyor. Burada İbn Haldun Üniversitesi olarak anlamlı soru, ‘bizim misyonumuzun ne olduğu’ sorusudur. İlki, araştırma yapmaktır. Sonra, tarihsel birikimimizin farkındalığıyla özgüven sahibi olarak, insanlığın evrensel birikimine kucak açmak. Ve ardından tüm bunlarla birlikte geleceğin nasıl olacağını, bu geleceğin iyi ve kötü bize neler getireceğini öngörerek hazırlıklar yapmaktır.” Konuşmasının devamında bu misyonu nasıl yerine getireceklerine dair yapılan hazırlıkları aktaran Prof. Arkan, öğrencilerimizin kendilerinden devraldıkları bayrağı çok daha ileriye götüreceklerine yürekten inandığını ifade ederek başarılar diledi.

“İbn Haldun Üniversitesi Yol Açıcı Olacaktır”

Kurucu vakfımız TÜRGEV’in Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Fatmanur Altun da törende bir konuşma yaparak, İbn Haldun Üniversitesi derken akılda tutulması gereken bazı temaları sıraladı. Bunlardan en önemlisinin sosyal bilimler üniversitesi hüviyeti olduğunun altını çizen Dr. Altun, “dünyada nereye bakılması gerektiğini, hangi soruların sorulup hangi sorulara cevap aranması gerektiğini bize sosyal bilimler söylüyor” dedi. Büyük sorunlarla malul bir coğrafyada İbn Haldun Üniversitesi’nin yol açıcı bir misyon yüklendiğini söyleyen Dr. Altun, öğrencilerimizin Üniversitemizin misyonunu en etkin şekilde hayata geçireceklerini canı gönülden inandığını söylerek konuşmasına son verdi.

“Aidiyetlerinizin Bilincinde Olarak Kendi Hikayenizin Peşine Düşün”

2021-2022 Akademik Yılı Açılış Töreni’nde bir konuşma gerçekleştiren Kültür ve Turizm Eski Bakanı Mahir Ünal, tören vesilesiyle Üniversitemizde bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, kendi öğrencilik hayatından bazı deneyimleri aktardı ve öğrencilerin üniversite hayatlarında karşılaşacakları zorluklarla başa çıkarken neye ihtiyaçları olduklarını bilmelerinin önemine değindi. “Ben inanıyorum ki her biriniz kendi hikâyenizin peşine düşerek, kendi yetenek ve potansiyelinizi ortaya çıkartarak, kimlik krizi yaşamadan kim olduğunuzun cevabını net bir şekilde kendinize vererek ve en önemlisi aidiyetlerinizin bilincinde olarak eğitimlerinizi sürdürürsünüz” diyen Ünal, yeni eğitim-öğretim yılımızın hayırlara vesile olması temennisiyle sözlerine son verdi. 2021-2022 Açılış Töreni, Prof. Dr. İlhan İlkılıç’ın "Modern Dünyadaki Türkiye'de, Üniversite Eğitiminin Anlamı ve Amacı” başlıklı Açılış Dersi ve hediye takdiminin ardından sona erdi. 

Fotoğraflar
Videolar