Yükleniyor, lütfen bekleyiniz.

2022-2023 Akademik Yılı Açılış Töreni Geniş Bir Katılımla Gerçekleştirildi

26.09.2022
2022-2023 Akademik Yılı Açılış Töreni Geniş Bir Katılımla Gerçekleştirildi
2022-2023 Akademik Yılı Açılış Töreni gerçekleştirildi.

İbn Haldun Üniversitesi 2022-2023 Akademik Yılı Açılış Töreni, 26 Eylül Pazartesi günü İbn Haldun Üniversitesi Külliyesi’nde gerçekleştirildi. Mütevelli Heyetimiz, akademisyenlerimiz ve öğrencilerimizin geniş katılımıyla düzenlenen tören, kurumsal Youtube kanalımızdan da canlı yayınlandı.

“Öğrencilerimiz ve Akademisyenlerimiz, Uzun Soluklu Hedeflerimizin Öncüleri Olacaklar”

Törende selamlama konuşmalarını gerçekleştiren Mütevelli Heyeti Başkanımız Prof. İrfan Gündüz, kültürümüzde ve eğitim tarihinde “dinleme”nin yerine değinerek, ilmin bilerek yaşanmak için talim edildiğini aktardı. Prof. Gündüz, “Bilmeden başlanan iş verimsiz olur, bilerek başlanan işin neticesi çok iyi, verimli olur. Tüm öğrencilerimize verimli, başarılı bir eğitim dönemi diliyorum.” sözleriyle konuşmasını sonlandırdı. 

Selamlama konuşmalarında öğrencilerimiz ve Üniversitemiz arasındaki uyumu vurgulayan Mütevelli Heyeti Başkan Vekilimiz Necmeddin Bilal Erdoğan da, bu uyumu geçtiğimiz Temmuz ayında gerçekleştirilen 4. Mezuniyet Töreni’nde de gördüğünü ifade etti. Gündemlerinin İbn Haldun Üniversitesi’nin gelecek 5-10 yılı değil, 100 yıl sonra nerede olacağı yönünde tartışmalarla şekillendiğini aktaran Erdoğan, öğrenci ve akademisyenlerimizin bu uzun soluklu hedeflerin öncüleri olacaklarını ifade etti ve aramıza yeni katılan öğrencilerimize de bu yolda İbn Haldun Üniversitesi Ailesi ile buluştukları için tebrik ve teşekkür etti.

“Geleceğin İnşasına Talibiz”

Törenin açılışında konuşan Rektörümüz Prof. Atilla Arkan, günümüzde insanlığın karşılaştığı yeni sorun alanlarına değindiği konuşmasının başında, özetle klasik dönemde ne tür sorun alanlarıyla karşılaşılıp nasıl çözümler üretildiğini; İslam tarihi ve iktisat, ahlak, siyaset, felsefe gibi alanlarda İslam düşüncesini besleyen ana unsurlardan hareketle aktardı. Günümüzde yaşanan meydan okumaların ise fizik, yapay zeka, ‘neuroscience’ gibi birtakım alanlarda yaşanan gelişmelerle ortaya çıktığını söyleyen Prof. Arkan, yaşanan hızlı değişimlerin sermaye, devlet, aile ve toplum arasındaki ilişkileri de kapsamlı bir dönüşüme uğrattığını ifade etti.

Temel misyonu, nitelikli eğitimle başarılı ve mutlu insan yetiştirmek, etki değeri yüksek araştırma projeleri ve yayınlar üretmek ve böylece günümüz sorunlarının çözümüne katkı sağlayarak toplumu geleceğe hazırlamak olarak biçimlenen İbn Haldun Üniversitesi’nin, yürüttüğü tüm eğitim ve araştırma süreçleriyle geleceğin inşasına talip olduğunu sözlerine ekleyen Prof. Arkan, tüm katılımcılara teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı. 

Açılış Dersi’ni Prof. Ege Yazgan Verdi

İbn Haldun Üniversitesi 2022-2023 Akademik Yılı Açılış Dersi’ni ise Bilgi Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Ege Yazgan, “Paranın Ne Önemi Var?” başlığıyla verdi.

Açılış Dersi’nin ardından tören, hediye takdimi ve akademik yürüyüş ile sona erdi.

Fotoğraflar
Videolar