Yükleniyor, lütfen bekleyiniz.

2023-2024 Akademik Yılı Açılış Töreni Milli Eğitim Bakanımız Yusuf Tekin’in Katılımlarıyla Gerçekleştirildi

02.10.2023
2023-2024 Akademik Yılı Açılış Töreni Milli Eğitim Bakanımız Yusuf Tekin’in Katılımlarıyla Gerçekleştirildi
2023-2024 Akademik Yılı Açılış Töreni gerçekleştirildi.

İbn Haldun Üniversitesi 2023-2024 Akademik Yılı Açılış Töreni, 2 Ekim Pazartesi günü İbn Haldun Üniversitesi Külliyesi’nde gerçekleştirildi. Milli Eğitim Bakanımız Yusuf Tekin, Mütevelli Heyetimiz, akademisyenlerimiz ve öğrencilerimizin geniş katılımıyla düzenlenen tören, kurumsal Youtube kanalımızdan da canlı yayınlandı.

“Biz, Bir Medeniyet Felsefecisinin İsmini Almış Bir Üniversiteyiz”

Törende selamlama konuşmalarını gerçekleştiren Mütevelli Heyeti Başkanımız Prof. İrfan Gündüz, Üniversitemiz’in ismini aldığı İbn Haldun’a göre medeniyetin hiçbir konu, inanç ve düşüncenin zihinler ve satırlarda kalmaması, bunların kurumsal bir kimliğe bürünerek toplumun yaralarını saracak kurumlara dönüşmesi şeklinde tarif edildiğine değinerek medeniyetin tekamülünün peygamberler eliyle olduğundan bahsetti. Prof. Gündüz, öğrencilere hocalarını dikkatle dinledikleri takdirde onların belki de 50 yılda biriktirdikleri tecrübeyi bir ders saati süresinde kazanabilecekleri tavsiyesini vererek konuşmasını sonlandırdı. 

“Topluma Önderlik Edecek Fikir İnsanları Yetiştiriyoruz”

Selamlama konuşmalarında sadece doktor ve mühendislere değil, sosyal bilimcilere de azami derecede ihtiyacımız olduğuna değinen Mütevelli Heyeti Başkan Vekilimiz Necmeddin Bilal Erdoğan da Üniversite olarak topluma önderlik edecek fikir insanları yetiştirmenin misyon olarak belirlendiğinden bahsetti. Nice başarıları birbiri üzerine katarak gelinen bu kısa sürenin devamında hedeflerimize daha hızlı bir şekilde yaklaşabilmeyi dilediğini ekleyen Erdoğan, konuşmasını bu yolda emek veren hocalarımıza, Üniversitemizi destekleyen hayırseverlerimize ve İbn Haldun Üniversitesi’nin parlak geleceğine inanan öğrencilere teşekkür ederek sonlandırdı.

“Eğitim, Yaşamın Bütünlüğü İçerisinde Anlaşılmalıdır”

Törenin açılışında konuşan Rektörümüz Prof. Atilla Arkan ise, Osmanlı’nın son dönemlerine nazaran günümüzde önemli ölçüde ilerleme katetmiş eğitim sistemimize değindiği konuşmasında, eğitimi dün, bugün ve geleceğin ortasında duran bir kavram olarak tanımladı.

Dijital öğrenme araçlarının fazlalaşması ve güçlenmesiyle öğretmenlerin rolünün bilgi aktarıcılığından eğitim liderliğine dönüştüğüne vurgu yapan Prof. Arkan; İbn Haldun Üniversitesi olarak teori ve saha arasında anlamlı ve birbirini besleyen bir ilişki tesis etmeye çalışıldığından bahsetti.  

Arkan, konuklara ve Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’e katılımlarından dolayı özel teşekkürlerini sunarak konuşmasını sonlandırdı. 

Açılış Dersini Milli Eğitim Bakanımız Yusuf Tekin Verdi

İbn Haldun Üniversitesi 2022-2023 Akademik Yılı Açılış Dersi’ni veren Milli Eğitim Bakanımız Yusuf Tekin, İbn Haldun Üniversitesi’nin, kuruluşunun üzerinden çok kısa bir zaman geçmiş olmasına rağmen dinamik, rekabetçi ve saygın bir üniversite ikliminin yanı sıra çağımızın gerektirdiği anlayışta bir kurum kültürü oluşturmuş olmasını takdirle karşıladığını belirtti.

“Maarif Çağımız, Türkiye Yüzyılı İdealinin Gerçekleşmesi İçin En Önemli Unsur Olacaktır”

 Bakan Tekin, Cumhurbaşkanımız’ın küresel hegemonyaya karşı “Dünya 5’ten büyüktür” çıkışının eğitimciler olarak Türkiye Yüzyılı felsefesine uyarlanması gerektiğinden bahsederken Sayın Cumhurbaşkanımız önderliğinde maddi altyapısı büyük oranda tamamlanmış bir zemine oturacak olan yeni eğitim öğretim sistematiğinin, maarif çağı olarak tecelli edeceğine inandığı Türkiye Yüzyılı idealinin gerçekleşmesi için en önemli unsur olacağına değinerek dersini sonlandırdı. 

Açılış Dersi’nin ardından tören, hediye takdimi ve akademik yürüyüş ile sona erdi.

Fotoğraflar