Yükleniyor, lütfen bekleyiniz.

FKB İş Birliğinde Tasarruf Finansman Araştırma ve Uygulama Merkezi Kuruluyor

17.08.2023
FKB İş Birliğinde Tasarruf Finansman Araştırma ve Uygulama Merkezi Kuruluyor
İbn Haldun Üniversitesi ile Finansal Kurumlar Birliği (FKB) çatısı altındaki Tasarruf Finansman Sektörü arasında Tasarruf Finansman Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin kurulmasına yönelik protokol imzalandı.

Üniversite bünyesinde FKB’nin desteği ile kurulacak Tasarruf Finansman Araştırma ve Uygulama Merkezi; tasarruf bilincinin oluşması, ürün çeşitliliğinin artması, bilimsel araştırmaların yapılması, finansal okuryazarlığın yükselmesi için çalışmalar yürütecek.

“Tasarruf Finansman Araştırma ve Uygulama Merkezi Ekonomimizi Geliştirecek”

Mütevelli heyeti başkanımız Prof. Dr. İrfan Gündüz’ün de hazır bulunduğu imza töreninde konuşan Rektörümüz Prof. Dr. Atilla Arkan “Finansal geleceğimizi güvence altına almanın önemini hepimiz biliyoruz. Bunu sağlamanın bir yolu da tasarruftan geçiyor. Ancak tasarruf derken sadece parayı biriktirmek değil uygun yatırımlarla da değerlendirmekten bahsediyoruz. Dünyanın ekonomik anlamda bir dar boğaza girdiği şu günlerde tasarruf finansmanı önem arz etmekte. Kurulacak olan Tasarruf Finansman Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin hem FKB çatısı altındaki sektörlerimize hem de ülke ekonomimize önemli katkılar sağlayacağını düşünüyoruz” dedi. 

Prof. Dr. Arkan, merkezin çalışma alanları ile ilgili de şu bilgileri verdi; “Kurulacak merkez, tasarruf finansmanına ilişkin hukuk ve ekonomi alanlarında bilimsel yayın, araştırma ve inceleme yapmak, ders, seminer, kongre, kurs ve sertifika programları düzenlemek, konferanslar organize etmek, dokümantasyon sağlamak, ulusal ve uluslararası kuruluşlarla iş birliği yapmak, mevzuat konusunda inceleme ve önerilerde bulunmak, model tip protokoller hazırlamak gibi konularda çalışacak.”

“Deprem Bölgelerimizin Dönüşümünde Rol Almaya Talibiz”

Yastık altı birikimlerin ülke ekonomisine kazandırılmasının çok önemli olduğunun altını çizen FKB Başkan Vekili ve Tasarruf Finansman Sektörü Başkanı Eyüp Akbal ise; “Hükûmetimizin tasarrufların ekonomiye kazandırılması ve konut edindirme seferberliğinde, sektör olarak yer almak istiyoruz. Deprem bölgelerimiz başta olmak üzere kentsel dönüşüm projelerine yönelik ürünler geliştirilmesi de hedeflerimiz arasında. Ayrıca devlet katkılı konut edindirme, ilk evim, ilk arabam gibi teşvikli modellerin kapsamına sektör şirketlerimizin de dâhil edilmesi, sektörümüzün gelişimini hızlandıracak; vatandaşımızın konut ve araba sahipliğini artıracaktır” dedi.

Fotoğraflar