Yükleniyor, lütfen bekleyiniz.

“İstanbul’u Keşfediyoruz” Sohbetleri Başladı

08.01.2021
“İstanbul’u Keşfediyoruz” Sohbetleri Başladı
İbn Haldun Üniversitesi Sanat Kültür ve Spor Daire Başkanlığı ile Gezi Kulübü’nün ortaklaşa düzenlediği ve kültür tarihçisi Dursun Gürlek ile gezi rehberi Ömer Faruk Deliktaş’ın konuk olduğu “İstanbul’u Keşfediyoruz” sohbetleri başladı.

İnanç, Türk edebiyatı, tarih ve kültür dünyası üzerine yaptığı çalışmalarla ve aynı zamanda bu alanlarda hazırladığı ve sunduğu programlarla yakından tanınan Dursun Gürlek’in eşsiz sohbetini katılımcılarla buluşturan “İstanbul’u Keşfediyoruz”, İstanbul şehrinin haiz olduğu maddi-manevi mirasın, güzelliklerin toplumun fertleri tarafından keşfedilerek idrak edilmesini, buradan gelişecek bir bilincin de şehir ve toplum adına bir kazanıma vesile olmasını arzuluyor.

Sohbetlerin İlk Oturumunda “Suriçi” Konuşuldu

3 Ocak Pazar günü düzenlenen ve Sanat, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı’nın YouTube kanalından canlı olarak yayınlanan programın ilk oturumunun konusu ise “Asıl İstanbul: Suriçi”ydi. Konuşmasına “İstanbul şehirlerin sultanıdır yahut da sultanların şehridir” ve “Dünya tek bir ülke olsaydı başkenti İstanbul olurdu” sözleriyle başlayan Dursun Gürlek, İstanbul’un Türk toplumu ve İslam medeniyeti için ne denli kıymetli olduğunu ifade etmeye çalıştı.

Programın ilerleyen dakikalarında ise "İstanbul elbette fethedilecektir. Onu fetheden komutan ne güzel komutandır. Onu fetheden asker ne güzel askerdir" hadisinden hareketle İstanbul’un fetih sürecini ve Fatih Sultan Mehmet’in bu şehirle ilgili görüşlerini katılımcılarla paylaşarak İstanbul’un fethinin Türk milletine nasip olmuş bir ilahi hediye olduğunu vurguladı.

Suriçi’nin konumu, tarihi önemi, kültürel değeri ve güzelliklerini, hikâyeler ile Ömer Faruk Deliktaş’ın paylaştığı haritalar ve görsel materyallerle katılımcıların bilgisine sunan Dursun Gürlek, konuşmasını “Nefs-i İstanbul” olarak anılan Suriçi’nin İstanbul’un özü olduğunu ve hak ettiği değerin de tüm toplum tarafından anlaşılması gerektiğini vurgulayarak sonlandırdı.

İlgililer, SKS tarafından düzenlenen bu sohbetleri ve diğer etkinlikleri, SKS Youtube hesabından takip edebilirler: https://www.youtube.com/ihukultursanat

Videolar