Yükleniyor, lütfen bekleyiniz.

Kırgız Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Üniversitemizi Ziyaret Etti

29.01.2024
Kırgız Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Üniversitemizi Ziyaret Etti
Kırgız Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Lira Sıdıkova ve Konsolos Yardımcısı Abdurrahman Mamasaitov, Üniversitemizi ziyaret ederek muhtemel anlaşmalar hakkında istişarelerde bulundular.

Kırgız Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Lira Sıdıkova ve Konsolos Yardımcısı Abdurrahman Mamasaitov, 26 Ocak Cuma günü  Üniversitemize ziyaret gerçekleştirdi. 

Rektör Yardımcımız Prof. Mustafa Kemal Yılmaz ve İbn Haldun Üniversitesi Haydar Aliyev Avrasya Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Yaşar Sarı tarafından karşılanan Başkonsolos Sıdıkova ve Konsolos Yardımcısı Mamasaitov’un Üniversitemiz hakkında detaylı bilgi aldığı ziyarette, Başkonsolosluk ve Kırgız yüksek eğitim kurumları ile ortak yapılabilecek çalışmalar gündeme geldi. 

Görüşmede İbn Haldun Üniversitesi’nin Yenilikçi Öğrenme Teknolojileri, Veri Analizi ve Büyük Veri alanlarında Kırgızistan yükseköğretim kurumlarına eğitimler vermesi ve bu bağlamda bir çalıştay yapılması kararı verildi. 

950. Yıl Dönümünde Dîvânu Lugâti’t Türk’ün Yazılışı Kutlanacak 

UNESCO’nun 2024-2025 yılını Kâşgarlı Mahmud’u anma ve Dîvânu Lugâti’t Türk’ün yazılışının 950. yıl dönümünü anma ve kutlama yılı ilan etmesi akabinde Türk Dünyası Belediyeler Birliği ile Kırgızistan tarafından düzenlenen “Kaşgarlı Mahmut ve Dünyada Medeniyetindeki Yeri” isimli etkinliğin benzerinin Üniversitemizde de yapılmasının gündeme geldiği ziyarette ortak ders kitaplarının yazılması, akademisyen-öğrenci değişimi ve Haydar Aliyev Türk Dünyası Bursu’ndan Kırgız öğrencilerin yararlanma olanakları da söz konusu edildi. 

Üniversitemizin Kırgızistan’ın önde gelen üniversiteleri olan Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi, AGİT Akademisi, Amerikan Üniversitesi-Orta Asya ve Oş Devlet Üniversitesi ile halihazırda imzalanmış protokolleri bulunuyor.

Fotoğraflar