Yükleniyor, lütfen bekleyiniz.

Melike Günyüz’ün İstanbul Yazım Merkezi Projesi İSTKA Tarafından Desteklenecek

14.09.2021
Melike Günyüz’ün İstanbul Yazım Merkezi Projesi İSTKA Tarafından Desteklenecek
Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü öğretim üyemiz Dr. Melike Günyüz’ün “İstanbul Yazım Merkezi” projesi, İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) tarafından Yaratıcı Endüstriler Mali Destek Programı kapsamında desteğe hak kazandı.

Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü öğretim üyemiz Dr. Melike Günyüz’ün “İstanbul Yazım Merkezi” projesi, İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) tarafından Yaratıcı Endüstriler Mali Destek Programı kapsamında desteğe hak kazandı. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda çalışan İSTKA, 2021 Yılı Girişimcilik Mali Destek Programı ve Yaratıcı Endüstriler Mali Destek Programı kapsamında başarılı olan projelerini ilan etti. İki Mali Destek Programı kapsamında toplam bütçesi 53.490.160 lira olan 37 proje arasında “İstanbul Yazım Merkezi” projesi de yer aldı. İSTKA tarafından yapılan açıklamada “İstanbul Yazım Merkezi” projesi, kültürel çeşitliliği ve yüksek yaratıcı enerjisi ile dünyanın sayılı metropollerinden olan İstanbul’da tasarımla üretilen katma değeri artıran, yaratıcı ekosistemi geliştiren ve özgün kültürel üretim süreçlerini ve yerel zanaatları güçlendiren çalışmalar arasında değerlendirildi. Proje yürütücüsü Dr. Öğr. Üyesi Melike Günyüz’ü tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.

“İstanbul Yazım Merkezi” Projesi Hakkında

“Özgün kültürel üretim süreçlerinin ve yerel zanaatların ve yaratıcı endüstriler ekosisteminin güçlendirilmesi öncelikleriyle hayata geçirilecek Proje kapsamında; bireylerin yaratıcılık potansiyellerini ortaya çıkartıp geliştirerek yazım alanında uluslararası yetkinlikte üretim yapabilen bireyler yetiştirilmesi; multidisipliner eğitim modeli ile sanatçı ve sanatçı adaylarının yazım alanında özgür, özgün, kreatif fikirler üretebilmelerine ve kendilerini ifade edebilmelerine olanak sağlayacak altyapının hazırlanması; yazarların ülkemizin kültür, sanat ve düşünce hayatında etkin bir şekilde yer alabilmelerinin sağlanması; İstanbul'un yazım alanında sahip olduğu sosyal ağa genç yeteneklerin katılımının sağlanması ve İstanbul'un yerel, bölgesel, ulusal ve uluslararası düzeyde edebiyat ve yazım alanında öncü bir merkez haline getirilmesi amaçlarına yönelik faaliyetler gerçekleştirilecek. Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümümüz ve Müfredat Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezimizin iş birliğiyle, Fikri Mülkiyet Destek ve Danışmanlık Birimi ve Kök Metinler Yazım Birimi gibi çeşitli birimlerin kurulacağı Proje kapsamında, ayrıca Yetenek Geliştirme Eğitim Programı ve Editörlük ve Yayımcılık Eğitim Programı ile yazım alanında yetenekli gençlere ulaşılması hedefleniyor. “İstanbul Yazım Merkezi” projesinin paydaşları arasında Basın Yayın Birliği ve İstanbul Ticaret Odası da yer alıyor.