Yükleniyor, lütfen bekleyiniz.

Psikososyal Destek Faaliyetleri İçin 53 Kişilik Bir Ekiple Deprem Bölgesindeyiz

23.02.2023
Psikososyal Destek Faaliyetleri İçin 53 Kişilik Bir Ekiple Deprem Bölgesindeyiz
İbn Haldun Üniversitesi, 6 Şubat’ta meydana gelen ve halen süren artçılarıyla birlikte Kahramanmaraş, Hatay, Adıyaman, Malatya, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Kilis, Elazığ ve civarlarında yoğun olarak hissedilen depremlerin yaralarını sarmak için sürdürdüğü yardım çalışmalarının ardından önemli bir adım daha atarak, bölgede psikososyal destek faaliyetlerine de başladı.

Deprem Bölgesine Psikososyal Destek İçin 53 Kişilik Uzman Ekip Oluşturuldu

Deprem bölgesinde psikososyal destek vermek için İbn Haldun Üniversitesi Psikoterapi Uygulama ve Araştırma Merkezimiz (İPAM) bünyesinde alanında saygın bir yere sahip uzman akademisyenlerimizin rehberlik ve gözetiminde, Klinik Psikoloji doktora ve yüksek lisans programları mezunlarımız ve doktora tez dönemi öğrencilerimizden oluşan 53 kişilik uzman bir ekip oluşturuldu. Yine İPAM’dan 3 kişilik öncü ekip 12 Şubat’ta deprem bölgesine giderek, Şanlıurfa, Birecik, Gaziantep, İslahiye Nurdağı, Kahramanmaraş, Pazarcık ve Adıyaman'da tespitlerde bulundu.

İlk değerlendirmelerin ardından 19 uzmandan oluşan ilk ekibimiz, psikososyal destek ve psikolojik ilk yardım hizmeti vermek üzere 19 Şubat’ta Adıyaman’a intikal etti. Depremzedelere psikososyal destek faaliyetlerimizi yürüten ekibimizin, rotasyonlarla uzun süreli olarak deprem bölgesinde çeşitli şehirlerde bu faaliyetlerini sürdürmesi planlanıyor. Bu plan kapsamında 24 Şubat’ta 16 kişilik ikinci uzman kafilemiz Adıyaman’da hizmet vermek üzere hazırlıklarını tamamladı.

Adıyaman’da Her Yaş Grubundan Depremzedelere Psikososyal Destek Veriliyor

Depremlerin bölgedeki vatandaşlarımızın ruh sağlığına yönelik olumsuz etkilerini azaltmak için çeşitli kanallar aracılığıyla sağlanan psikososyal desteklerin faydalı olduğu gözlemleniyor. Bu bilinçle çalışmalarına devam eden İPAM ekibi, Türk Kızılay ve AFAD koordinesinde sahada çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

Psikososyal destek faaliyetleri büyük oranda Adıyaman’da bulunan iki farklı çadır kentte yürütülüyor. Bu çalışmalar arasında her yaş grubuna yönelik psikolojik ilkyardım, çadır ziyaretleri, bireysel görüşmeler, ergenlere yönelik terapötik grup çalışmaları ve çocuklara yönelik etkinlikler önemli bir yer tutuyor.

Bunlara ek olarak sahada çalışan sağlık/güvenlik personelinin ve gönüllülerin iyilik hallerinin korunması için de çalışmalar yürütülüyor.

Başakşehir’deki Depremzedeler de İPAM’da Destek Alabiliyor

Ayrıca Başakşehir Belediyesi’nin İstanbul'a gelen depremzedeler için kurmuş olduğu giyim market noktasında da İPAM mensubu bir psikologla psikososyal destek veriliyor, gerekli görülen danışanlar Kayaşehir Millet Bahçesi’ndeki İPAM hizmet binamızda psikolojik ilk yardım verilmek üzere ağırlanıyor.

Deprem Bölgesindeki Üniversite Öğrencilerine Online Psikoterapi Desteği Vereceğiz

Ayrıca Rektörümüz Prof. Dr. Atilla Arkan’ın bölgede yaptığı temaslarla, deprem bölgesindeki üniversitelerin öğrencilerine online olarak destek vermeye yönelik olarak bir yazılım da geliştirildi.

Aynı zamanda bu yazılımla, ihtiyaç duymaları halinde bölgede temas edilen depremzedelerin sikoterapi süreçleri online olarak devam ettirilebilecek.

Fotoğraflar