Yükleniyor, lütfen bekleyiniz.

Spor Merkezimizin Açılışını Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun Katılımlarıyla Gerçekleştirdik

14.01.2022
Spor Merkezimizin Açılışını Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun Katılımlarıyla Gerçekleştirdik
İbn Haldun Üniversitesi Spor Merkezi, 14 Ocak Cuma günü düzenlenen törenle açıldı

İbn Haldun Üniversitesi Spor Merkezi, 14 Ocak Cuma günü düzenlenen törenle açıldı. Tören; Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu ve Katar Gençlik ve Spor Bakanı Salah Bin Ghanim Al Ali ile Mütevelli Heyeti üyelerimiz, öğrencilerimiz ve akademisyenlerimizin katılımlarıyla Spor Merkezi’nde gerçekleştirildi.

İbn Haldun Üniversitesi Külliyesi’nin Önemli Bir İhtiyacı Daha Tamamlandı

Törende selamlama konuşmalarını gerçekleştiren Mütevelli Heyeti Başkanımız Prof. İrfan Gündüz, Spor Merkezi ile İbn Haldun Üniversitesi Külliyesi’nin önemli bir ihtiyacının daha tamamlandığını belirttiği konuşmasında, gençliğin potansiyellerinin ortaya çıkarılması ve gelişimlerine pozitif yönde katkı sağlamak için sportif altyapı ihtiyaçlarının giderilmesi ve geliştirilmesinin önemine vurgu yaptı. Kendi gençlik yıllarında sportif imkânların çok kısıtlı oluşuna da değinen Gündüz, ülkemizde her gencin yeteneklerine göre bireysel gelişim programları uygulanması noktasında son yıllarda çok büyük aşamalar katedildiğini belirterek, bu Spor Merkezi’nin yapımında emeği geçenlere teşekkür etti.

Spor Merkezi’yle, Öğrencilerimizin İbn Haldun Deneyimleri Daha Keyifli ve Kaliteli Hale Gelecek

Mütevelli Heyeti Başkan Vekilimiz Necmeddin Bilal Erdoğan da yaptığı konuşmada, gerçekleştirilen bu açılış töreniyle Üniversitemizin gelişiminde önemli bir dönüm noktasının daha geride bırakıldığını söyledi. Spor Merkezi’nin, öğrenci deneyiminin daha keyifli ve kaliteli hale gelmesinde çok önemli bir ihtiyacı karşılayacağını vurgulayan Erdoğan, ilerleyen dönemlerde açılışı yapılacak diğer fiziki tesislerle de öğrencilerimizin İbn Haldun deneyimlerinin daha üst seviyelere çıkarılacağını sözlerine ekledi.

Öğrencilerimizin Beceri ve Yetkinliklerinin Geliştirilmesi Misyonumuz Doğrultusunda Sosyal ve Sportif Becerilerin Geliştirilmesine Büyük Önem Veriyoruz

Rektörümüz Prof. Atilla Arkan ise, törenin açılış konuşmasında, yönetim felsefelerinin en önemli ilkelerinden birinin sürdürülebilirlik olduğuna, bu doğrultuda Spor Merkezi’nin, sunduğu sportif imkânlarla, öğrencilerimizin ve personelimizin zinde ve sağlıklı bir hayat sürmeleri hususunda ciddi katkılar yapacağını belirtti. Arkan, insanlara spor alışkanlıkları kazandırılmadığında sağlık harcamalarının artıp mutluluk oranının düştüğüne de dikkat çekti. Öğrencilerimizin beceri ve yetkinliklerinin geliştirilmesi misyonumuz doğrultusunda sosyal ve sportif becerilerin geliştirilmesinin önemine vurgu yapan Prof. Atilla Arkan, Spor Merkezi’nin birçok farklı branşta sportif faaliyet imkânı sunarak bu misyona büyük katkı yapacağını ifade etti. Okul takımlarımızın bu tesislerde hazırlıklarını yaparak yurtiçi ve yurtdışı turnuvalarda Üniversitemizi başarıyla temsil edeceğine olan inancını paylaşan Arkan, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Başakşehir Belediyesi ve Başakşehir Spor Kulübü ile Üniversitemiz arasındaki iş birliklerinin de Spor Merkezi vesilesiyle artarak devam edeceğini belirtti.

Artık Bu Tesisleri Dolu Dolu Kullanma Zamanı

Bu güzide tesislerin açılışı ve İstanbul’a yeni bir spor tesisi daha kazandırılması dolayısıyla İbn Haldun Üniversitesi Külliyesi’nde bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Türkiye’nin en modern spor tesisi altyapılarından birine şahitlik ettiğimizi ifade ederek, tesislerin yapımında emeği geçenlere teşekkür etti. “Ülkemizin ‘spor ülkesi’ olma yolunda geldiği aşama hepimizin malumu” diyerek konuşmasına devam eden Kasapoğlu, genç yeteneklerin heba edildiği bir ülkeden, her şehrinde modern spor tesis altyapıları kurulan bir ülke konumuna geldiğimizi, sporun her alanında mükemmel bir tesisleşme olduğunu ve artık bu tesisleri dolu dolu kullanma zamanı geldiğini sözlerine ekledi. “Eğitim-öğretim faaliyetlerinin sporla birlikte yürümesi, bizlerin çok büyük önem verdiği bir konu” diyen Kasapoğlu, bu kapsamda ilköğretim kurumlarından yükseköğretim kurumlarına birçok kampüste sportif tesisleşme yürüttüklerini ifade etti. Ayrıca örneğin bu sene 1 milyon 300 bin çocuğun yetenek taramasını yaptıklarını ve iyi oldukları alanlara yönlendirdiklerini de sözlerine ekledi. “Türk sporunun birkaç branştan ibaret olmadığını son olimpiyatlarda yakinen yaşadık” diyen Kasapoğlu, spor kültürünü topluma yayarak daha ileri noktalara taşıyacaklarını söyledi. Katılımcılar arasında yer alan Katar Gençlik ve Spor Bakanı Salah Bin Ghanim Al Ali de kısa bir konuşma yaparak katılımcıları selamladı ve tesislerin İbn Haldun Üniversitesi mensuplarına hayırlı olmasını diledi. Konuşmaların ardından kurdele merasimiyle Spor Merkezi’nin açılışı gerçekleştirildi.

Spor Merkezi hakkında: Başakşehir İbn Haldun Üniversitesi Külliyesi’nde yapımı tamamlanan Spor Merkezi; üniversite öğrencileri, akademisyenleri ve idari personelinin yanı sıra, bölge halkına da hizmet verecek. 12 Ekim 2020’de temeli atılan ve Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Spor Toto Teşkilat Başkanlığı’nın kıymetli destek ve iş birlikleriyle kısa zamanda hayata geçirilen Spor Merkezi projesi ile İbn Haldun Üniversitesi mensupları ve bölge halkı, zengin imkânlara sahip bir spor kompleksine daha kavuşmuş oluyor. 215 kişilik tribünüyle kapalı basketbol sahası, kapalı halı saha, kapalı yüzme havuzu, kapalı tenis kortu, güreş salonu, fitness salonları, okçuluk alanı, squash, sauna, buhar odası ve tuz odasının yer aldığı Spor Merkezi, toplam 9.560 m2 kapalı alana sahip... Özellikle barındırdığı okçuluk alanı, squash, sauna, buhar odası ve tuz odası ile benzerlerinden ayrılan Spor Merkezi, kullanıcılarına ayrıcalıklı ve keyifli bir sportif deneyim vadediyor. Spor Merkezi, çevresindeki 11.700 m2’lik peyzaj alanı ile kullanıcılarına, yeşil ile iç içe dinlenme ve çeşitli aktiviteler yapma fırsatı sunuyor. Spor Merkezi’nde ayrıca ısınma ve soyunma odaları, vitamin bar, kafe, mescid ve ilk yardım odası başta olmak üzere her türlü ayrıntı titizlikle düşünülüp uygulamaya alındı.

Fotoğraflar