Yükleniyor, lütfen bekleyiniz.

Türk Mûsikîsi Makam ve Form Dersleri Başlıyor

21.04.2021
Türk Mûsikîsi Makam ve Form Dersleri Başlıyor
Sanat, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı tarafından, geleneksel müziğimizin bilinirliğini arttırmaya yönelik Türk Mûsikîsi Makam ve Form Dersleri düzenlenecek.

Sanat, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı tarafından, geleneksel müziğimizin bilinirliğini arttırmaya yönelik Türk Mûsikîsi Makam ve Form Dersleri düzenlenecek. Haftalık periyotta devam etmesi planlanan etkinlik serisiyle, en önemli kültür miraslarımızdan biri olan Türk mûsikîsinin daha iyi anlaşılabilmesi amaçlanıyor.

Katılım Belgesi Verilecek

22 hafta sürmesi planlanan çevrimiçi seminerlerde Türk mûsîkisi ses sistemi, makamların tanımı ve tarifleri yapılacak, mûsîki formları da teorik olarak anlatılacak ve örneklendirilecek. Mûsikîmizde kullanılan güncel ses sistemi tanıtıldıktan sonra basit makamlar ve şed makamlar ana başlıkları altında makam tarifleri yapılacak. Türk musikisi formları “Dînî ve Lâ dînî formlar” ana başlıkları altında incelenerek örneklendirilecek. Öte yandan eğitimleri düzenli olarak takip edecek olan katılımcılara “katılım belgesi” verilecek ve en çok katılım sağlayan 3 kişiye Türk müziği hakkında yazılmış önemli kitaplar hediye edilecek.

Fotoğraflar