Yükleniyor, lütfen bekleyiniz.

Uluslararası Doğu – Batı Rus Dili Haftası Etkinlikleri Dünyanın Farklı Noktalarından Birçok Uzmanı Bir Araya Getirdi

13.10.2023
Uluslararası Doğu – Batı Rus Dili Haftası Etkinlikleri Dünyanın Farklı Noktalarından Birçok Uzmanı Bir Araya Getirdi
Üniversitemiz’in bu yıl ev sahipliğini yaptığı Uluslararası Doğu-Batı Rus Dili Haftası etkinlikleri kapsamında, yapılan açılış töreninin ardından birçok oturum gerçekleştirildi.

7-13 Ekim 2023 tarihleri arasında İbn Haldun Üniversitesi, Rusya Halkların Dostluğu Üniversitesi (RUDN) ve Rossotrudniçestvo'nun desteğiyle Üniversitemizde "Uluslararası Doğu-Batı Rus Dili Haftası" etkinlikleri gerçekleştirildi. Üniversitemizde yüz yüze gerçekleştirilen etkinliklere, Rusya'dan ve dünyanın dört bir yanından akademisyenler, öğretmenler ve diplomatların da aralarında bulunduğu birçok araştırmacı ve uzman katıldı. 

“Öğrencilerimiz Her Şeyden Önemli”

11 Ekim Çarşamba günü gerçekleştirilen açılış töreninin başlangıcında selamlama konuşmalarını gerçekleştiren Üniversitemiz Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. İrfan Gündüz, böyle bir etkinliğe ev sahipliği yapmaktan gurur duyduğunu belirterek söze başladı. Üniversitemiz bünyesinde eğitim alan Rus öğrencilerin ve Diller Okulu çatısı altında Rusça eğitimi alan öğrencilerin sayısına değinen Prof. Gündüz, bu öğrencilerin İbn Haldun Üniversitesi’nin gözünde tüm siyasi anlaşmalar ve çıkarlardan önemli olduklarına değinerek konuşmasını sonlandırdı. 

“Üniversitelerimiz Arasındaki İş Birliği, Milletlerimiz Arasındaki İlişkilere de Katkı Sağlayacak”

Selamlama konuşmalarında, Türkler ve Ruslar arasındaki komşuluğa dayalı iş birliğinin yüzyıllardır süregeldiğine değinen Rektörümüz Prof. Dr. Atilla Arkan, Üniversitemiz ve RUDN Üniversitesi arasındaki iş birliğinin Türk ve Rus milletleri arasındaki ilişkilere de önemli katkılar sağlayacağını belirtti. Prof. Arkan, Uluslararası Doğu – Batı Rus Dili Haftası etkinlikleri kapsamında 21. Yüzyılda Dil Eğitimi ve Önemi, İyi Dil Eğitimi Uygulamaları, Modern Ölçme ve Değerlendirme Yöntemleri ve Yapay Zekâ ve Dil Öğrenme Sürecine Etkileri gibi konuların tek tek değerlendirileceğine vurgu yaparak konuşmasını sonlandırdı. 

“Rus Dili, Edebiyat Açısından Bir Dünya Mirasıdır”

Törenin açılışında konuşan T.C. Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Celile Eren Ökten ise, Dostoyevski, Puşkin, Gogol ve Tolstoy gibi dünya edebiyatına zengin bir miras bırakmış olan Rus edebiyatçılarını andığı konuşmasında, bu isimlerin Türkiye – Rusya arasında yalnızca siyasi değil, aynı zamanda kültürel ve edebi bağların oluşumuna olan katkılarına vurgu yaptı. Rus Dili Haftası kapsamında Üniversitemizde bulunan akademisyenler ve öğretmenler ile karşılıklı tecrübe paylaşımına açık olduklarını belirten Ökten, konuşmasını Rus halkı ile birbirimizi daha yakından tanıyıp anladığımız, verimli çalışmalara imza attığımız barışçıl ve güzel bir gelecek dilekleri ile sonlandırdı. 

“Rus Dili Haftası, 3 Kıtadan Akademisyenleri Bir Araya Getiren Eşsiz Bir Etkinlik” 

Uluslararası Doğu – Batı Rus Dili Haftası’nın Avrupa, Asya ve Orta Doğu’dan Rusça öğretmenlerini bir araya getiren eşsiz bir etkinlik olduğuna değinen Rus Dışişleri Bakan Yardımcısı Pavel Shevtsov Anatolyevich de, Rus Dili Haftası’nın karşılıklı yararlı temaslar kurulması için fırsat sağlayacağını, bilimsel ve akademik değişimlerin geliştirilmesine katkıda bulunacağını ve Rus dili eğitimi ve Rus kültürünün tanıtımı kapsamında alanında uzman isimlerin buluşması için bir fırsat niteliği taşıdığına değinerek konuşmasını sonlandırdı. 

Açılış konuşmalarında ayrıca Filistin'de son günlerde yaşananlara da değinilerek masum insanları hedef alan saldırılar kınandı, Filistinlilerin uğradıkları zulmün ve yaşadıkları acıların bir an evvel son bulması temennisinde bulunuldu.

Etkinlikler Kapsamında Gerçekleştirilenler

Rus dilinin öğretim metotlarını ilk öğretimden yüksek öğretime kadar her seviyede geliştirmeyi, üniversiteler arası iş birliğini desteklemeyi ve yurt dışında Rusça eğitimini organize etmeyi temel amaç edinen etkinlik boyunca, çeşitli Rus yayınevleri çağdaş öğretim materyallerini tanıtarak katılımcılara yeni ve etkili öğretim kaynakları sunuldu. Üniversiteler arası işbirliği fikirlerinin paylaşıldığı etkinlikte, farklı üniversitelerin deneyimlerinden yararlanarak Rusça eğitiminin daha etkili hale getirilmesi hedeflendi. 

Farklı ülkelerden dil eğitimi uzmanlarını bir araya getirerek Rusça öğretiminin kalitesini artırmayı, öğrencilerin dil becerilerini geliştirmeyi ve uluslararası düzeyde iş birliğini güçlendirmeyi amaçlayan atölye ve oturumların düzenlendiği Uluslararası Doğu – Batı Rus Dili Haftası’na katılanlar, farklı kategorilerdeki yabancılar için Rusça linguodidaktik testler hazırlama ve sınav yapma becerilerini geliştirme fırsatı da elde ettiler. 

Türkiye’deki üniversite öğrencileri içinse, önde gelen Rus bilim insanları tarafından düzenlenen açık konferanslar ve yapay zekâ tabanlı dijital asistanların Rusça öğreniminde kullanımına ilişkin master sınıflar düzenlendi. 

Uluslararası Doğu – Batı Rus Dili Haftası, 13 Ekim 2023 Cuma günü gerçekleştirilen sertifika töreninin ardından sona erdi.

Fotoğraflar