Yükleniyor, lütfen bekleyiniz.

Üniversitemiz ve RUDN Üniversitesi Arasında İş Birliği Anlaşması İmzalandı

11.10.2023
Üniversitemiz ve RUDN Üniversitesi Arasında İş Birliği Anlaşması İmzalandı
Üniversitemizin bu yıl ev sahipliğini yaptığı Uluslararası Doğu-Batı Rus Dili Haftası etkinliklerinin öncesinde, etkinliği düzenleyen RUDN Üniversitesi ile bir iş birliği anlaşması da imzalandı.

Üniversitemiz ve Rusya Halkların Dostluğu Üniversitesi (RUDN Üniversitesi), eğitim-öğretim ve bilimsel araştırma alanlarında ortak faaliyetler yapacaklar.

Üniversitemizin bu yıl ev sahipliğini yaptığı Doğu-Batı Rus Dili Haftası etkinliklerinin başlangıcında, Mütevelli Heyeti Başkanımız Prof. Dr. İrfan Gündüz ve Rektörümüz Prof. Dr. Atilla Arkan 11 Ekim Çarşamba günü RUDN Üniversitesi heyetini kabul etti. 

Milli Eğitim Bakan Yardımcımız Celile Eren Ökten ve Rus Dış İşleri Eğitimden Sorumlu Bakan Yardımcısı Shevtsov Pavel Anatolyevich ile RUDN Üniversitesi temsilcisi Anzhela Dolzhikova’nın da yer aldığı toplantıda her iki ülkenin yüksek öğretim vizyonu ve atılması gereken olası adımların istişare edilerek, bu ziyaretten ve görüşmelerden duyulan memnuniyet dile getirildi.

Başakşehir İbn Haldun Üniversitesi Külliyesi’nde gerçekleştirilen görüşmede iki üniversite arasında, eğitim-öğretim ve bilimsel araştırma alanlarında iş birliğini amaçlayan bir mutabakat zaptı da imzalandı.

İki Üniversite Arasında Değişim Programları da Uygulanacak

İmzalanan anlaşmayla; iki üniversite arasında eğitim-öğretim alanında akademik ve kültürel ilişkilerin tesisi ve geliştirmesi amacıyla ortak faaliyet ve iş birliği alanlarının geliştirilmesi sağlanacak. Anlaşma kapsamında; her seviye ve düzeyde yabancı dil olarak Rusça eğitim-öğretim süreçlerinin geliştirilmesi; öğrenci, akademisyen ve idari çalışanlara dönük değişim programlarının yürütülmesi; ortak eğitim programları, araştırma ve yayın faaliyetleri ile bilimsel ve kültürel organizasyonların yapılması hedefleniyor.

“Uluslararası Doğu-Batı Rus Dili Haftası” Hakkında

Üniversitemizde düzenlenen ve 13 Ekim’e kadar sürecek olan "Uluslararası Doğu-Batı Rus Dili Haftası” etkinliklerine yirmiden fazla ülkeden gelen Rusça alanında uzman eğitimciler ve akademisyenler katılıyor. Dil öğretim metotları konusunda deneyim paylaşımları ve etkili öğretim stratejileri hakkında bilgi alışverişinin de sağlanacağı atölye ve konferansların yer aldığı program kapsamında sosyal etkinlikler de gerçekleştirilecek.

Fotoğraflar