Yükleniyor, lütfen bekleyiniz.

Türk Devletleri Teşkilatı Genel Sekreteri Baghdad Amreyev’i Üniversitemizde Ağırladık

25.11.2021
Türk Devletleri Teşkilatı Genel Sekreteri Baghdad Amreyev’i Üniversitemizde Ağırladık
Türk Devletleri Teşkilatı Genel Sekreteri Büyükelçi Baghdad Amreyev’i Üniversitemizde ağırladık.

Türk Devletleri Teşkilatı Genel Sekreteri Büyükelçi Baghdad Amreyev’i Üniversitemizde ağırladık. Genel Sekreter Amreyev, 25 Kasım Perşembe günü İbn Haldun Üniversitesi Külliyesi’nde düzenlenen “Türk Konseyi’nden Türk Devletleri Teşkilatı’na” başlıklı etkinlikte bir konuşma yaptı. Etkinlik aynı zamanda İbn Haldun Üniversitesi kurumsal Youtube kanalından da (youtube.com/ibnhalduni) canlı yayınlandı. İbn Haldun Üniversitesi Haydar Aliyev Avrasya Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin ilk etkinliğinde, Teşkilat’ın önemi, hedefleri ve “Türk Dünyası 2040 Vizyonu” masaya yatırıldı.

“Türk Dünyasının Kudretinin Daha İlerilere Taşınmasına Dönük Tarihi Bir Adım Atıldı”

Etkinlikte bir selamlama konuşması yapan Mütevelli Heyeti Başkanımız Prof. İrfan Gündüz, Hz. Mevlana’nın “1’leri alt alta koyup toplasanız bir faydası yok, gücünüz yetiyorsa 1’leri yan yana dizmeyi öğrenin “ mealindeki sözüne atıf yaparak, “Türk devletleri olarak biz el ele verirsek, gönül gönüle olursak, yan yana gelirsek, değil bizim bileğimizi bükmek, kimse bize yan bakmaya dahi cesaret edemez” sözleriyle Türk Devletleri Teşkilatı’nın tarihi misyonuna vurgu yaptı. Mütevelli Heyeti Başkan Vekilimiz N. Bilal Erdoğan da yaptığı kısa konuşmada, Türk Devletleri Teşkilatı’yla, Türk Cumhuriyetlerinin bağımsızlıklarını kazanmasının 30. yılına denk gelen önemli bir dönüm noktasında, Türk dünyasının kudretinin daha ilerilere taşınmasına dönük tarihi bir adım atıldığına dikkat çekerek, bu noktada Türk devletlerindeki potansiyelin açığa çıkacak olmasının çok sevindirici bir gelişme olduğunu belirtti.

“Öncelikle Ortak Bir Gelecek Tasavvuru Üretilmeli ve Nitelikli İnsan Kaynağı Yetiştirilmeli”

Rektörümüz Prof. Atilla Arkan ise konuşmasında, değişen dünya düzeninde gücün artık Avrupa’dan Asya’ya kaydığını belirterek, Haydar Aliyev Avrasya Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin, bu değişim içindeki uluslararası ilişkilere yönelik oluşturulacak politikalarda İbn Haldun Üniversitesi’nin sorumluluğunun gereği olarak ortaya çıktığını hatırlattı. Öncelikle ortak bir gelecek tasavvurunun üretilmesinin önemine vurgu yapan Prof. Arkan, bunun için de bilgi, değer, projeler ve en önemlisi de nitelikli insan kaynağının yetiştirilmesi gerektiğini belirtti. Prof. Arkan, İbn Haldun Üniversitesi’nin gerek araştırma merkeziyle gerekse akademisyen ve öğrencileriyle bu sorumluluğa talip olduğunu söyledi. Haydar Aliyev Avrasya Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Direktörü Prof. Yaşar Sarı’nın Merkez’in hedefleri ve yol haritası hakkındaki özet sunumunun ardından Türk Devletleri Teşkilatı Genel Sekreteri Büyükelçi Sayın Baghdad Amreyev de Teşkilat’ın tarihçesine ve misyonuna değindiği bir konuşma gerçekleştirdi. Türk Devletleri Teşkilatı Devlet Başkanları Konseyi, 12 Kasım 2021'de İstanbul'da “Dijital Çağda Yeşil Teknolojiler ve Akıllı Şehirler” temasıyla toplanmış ve tarihi öneme sahip bu toplantı sonucunda, daha önce “Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi” olan Teşkilat’ın adı,  “Türk Devletleri Teşkilatı”  olarak değiştirilmişti. Ayrıca söz konusu toplantıda Kazakistan Cumhuriyeti Birinci Cumhurbaşkanı - Elbaşı ve Türk Devletleri Teşkilatı Onursal Başkanı Nursultan Nazarbayev tarafından başlatılan “Türk Dünyası 2040 Vizyonu”, Türk Devletlerinin ortak çıkarlarının bulunduğu muhtelif alanlarda geleceğe dönük işbirliğine rehberlik edecek stratejik bir belge olarak kabul edilmiş ve uygulanması için “2022-2026 Türk Devletleri Teşkilatı Stratejik Yol Haritası” hazırlanması talimatı verilmişti.

Fotoğraflar
Videolar