Yükleniyor, lütfen bekleyiniz.

Üniversitemiz, Orta Asya Üniversiteleri ile İlişkilerini Güçlendirerek Sürdürüyor

25.11.2022
Üniversitemiz, Orta Asya Üniversiteleri ile İlişkilerini Güçlendirerek Sürdürüyor
Üniversitemiz, Orta Asya üniversiteleri ile ilişkilerini güçlendirmeye devam ediyor.

Üniversitemiz, Orta Asya üniversiteleri ile ilişkilerini güçlendirmeye ve iş birliğine yönelik faaliyetleriyle etkin bir iletişim faaliyeti yürütmeye devam ediyor. Bu çerçevede Kasım ayında üç önemli ziyaret gerçekleştirildi.

Türk Keneşi Türk Üniversiteler Birliği'nin 6. Genel Kurulu İçin Kazakistan’daydık

İbn Haldun Üniversitesi heyeti, 22 Kasım Salı günü Ahmet Yesevi Üniversitesinde düzenlenen Türk Keneşi Türk Üniversiteler Birliği'nin 6. Genel Kurulu'na katıldı. Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkiye ve Macaristan'dan üniversitelerin de katıldığı Genel Kurul'da Orhun Değişim Programı kapsamında atılacak adımlar ve, programın geliştirilmesi için alınması gereken önlemler ile, gelecek eğitim-öğretim yılında öğrencilere burs tahsisi ve stajların düzenlenmesi gibi konular görüşüldü. Ayrıca İbn Haldun Üniversitesi'nin başvurusu Türk Üniversiteler Birliği'ne kabul edildi.

Konferans sırasında, İbn Haldun Üniversitesi, Abai Kazak Ulusal Pedagoji Üniversitesi ile bir Mutabakat Zaptı imzaladı.

İbn Haldun Üniversitesi Heyeti Tataristan Cumhuriyeti Başbakanı ile Görüştü

Üniversitemizin Orta Asya’da yürüttüğü temaslar kapsamında bir diğer ziyaret ise Tataristan’da gerçekleştirildi. İbn Haldun Üniversitesi heyeti, 8-9 Kasım tarihlerinde Tataristan'ın Kazan kentine 2 günlük bir ziyaret gerçekleştirerek, Tataristan'ın eski Başbakanı sayın Mintimer Shaimiev ve Tataristan Cumhuriyeti'nin şimdiki Başbakanı Sayın Rustam Minnikhanov’ın yanı sıra, Tataristan Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Sayın Vasil Shayhraziyev ve Devlet Danışmanı Sayın Mintimer Shaymiyev ile bir araya geldi. Yapılan bu ziyarette heyetler, İbn Haldun Üniversitesi'nin vizyonu ve olası işbirliği alanları ile sosyal bilimlerde yapılabilecek ortak projeler üzerine istişarelerde bulundular. 

Görüşmelerin ardından İbn Haldun Üniversitesi Heyeti daha sonra Rusya İslam Enstitüsü Bashir Remiyev Bilişim Parkı'nı ziyaret ederek Tataristan Cumhuriyeti Müslümanların Dini İdaresi ile görüştüler. Ayrıca Tataristan ziyaretinde, Kazan'ın en önemli üniversitelerinden biri olan Kazan Federal Üniversitesi de ziyaret edilerek olası iş birliklerine dair ön görüşmeler yapıldı.

Özbekistan - Taşkent'teki Üç Üniversiteyle Mutabakat Zaptı İmzalandı

İbn Haldun Üniversitesi heyetinin 10 Kasım tarihinde Özbekistan’ın başkenti Taşkent'e yaptığı ziyarette ise Dünya Ekonomi ve Diplomasi Üniversitesi, Taşkent Devlet Ekonomi Üniversitesi ve Özbekistan Ulusal Üniversitesi ile 3 ayrı mutabakat zaptı imzalandı. Üniversitemizin uluslararasılaşma stratejisi doğrultusunda atılan imzalar ile Orta Asya bölgesindeki üniversitelerle bağların daha da güçlendirilmesi hedefleniyor. Taşkent'teki üniversitelere yaptığımız ziyaretlerde, Özbekistan Yüksek ve Ortaöğretim İhtisas Eğitimi Bakanı Ekselensleri Sayın Abdukodir Toshkulov toplantı ve imza törenlerine katıldı.

Üniversitemizin Orta Asya üniversiteleriyle sürdürdüğü faaliyetlerin ilerleyen dönemlerde artarak devam etmesi planlanıyor.

Fotoğraflar