İbn Haldun Üniversitesi’nin “Geleceğin Yıldızları için Karma Eserler Sergisi” açıldı


Dünyanın seçkin akademik kurumlarından birisi olmaya aday İbn Haldun Üniversitesi’nin yüksek hedeflerine katkı sağlamak üzere düzenlemiş olduğu, hayırseverlerin bağışlarından oluşan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kişisel koleksiyonundan eserlerle zenginleştirilen “Geleceğin Yıldızları için Karma Eserler Sergisi”, Haliç Kongre Merkezi’nde sanatseverlerle buluştu.

Serginin açılış törenine İbn Haldun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Recep Şentürk, İbn Haldun Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. İrfan Gündüz, İbn Haldun Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkan Vekili Necmettin Bilal Erdoğan, İbn Haldun Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyelerinden Hümeyra Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal ve çok sayıda davetli katıldı.

“Koleksiyoner İbn Haldun gönüllülerine teşekkür ediyorum” 

İbn Haldun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Recep Şentürk, serginin açılışında yaptığı konuşmada çok kıymetli eserlerin sergilendiğinin altını çizerek, “Özellikle bazı eserler var ki dünyada bir tane. Başka eşi, benzeri yok bu eserlerin. Biz bunları sergileyerek bir taraftan kültürümüze hizmet etmiş oluyoruz. Diğer taraftan da üniversitemiz için bir destek kazanmış olacağız bu vesileyle. Özellikle Sayın Cumhurbaşkanımıza, kişisel koleksiyonundan bu eserleri bize bağışladığı için teşekkür ediyorum. İsminin bahsedilmesini istemeyen koleksiyoner İbn Haldun gönüllülerine teşekkür ediyorum.” dedi.

Prof. Dr. Şentürk, etkinliğin gelenekselleşmesi dileğinde bulunarak, ” İbn Haldun Üniversitesi, hem bilgi ve düşünce hem de sanat alanında gelenekli yenilikçilik yaklaşımını benimsemiştir. Biz geleneğimizi, yenilikçilikle birleştirerek yeni sentezler arayışı içinde olacağız. Bunu hem düşünce ve sosyal bilim alanında hem sanat alanında gerçekleştireceğiz. Bu faaliyetimiz de bunun bir başlangıcı olacak.” ifadelerini kullandı.

Şentürk, üniversitenin iki önemli faaliyeti olduğunun altını çizerek şöyle devam etti:

“Üniversitenin önemli faaliyetlerinden birisi akademik faaliyetler, biri de bunları yürütebilmek için gerekli olan finansmanın sağlanması. Biz bu yenilikleri hem ders programımızla, takip ettiğimiz pedagojiyle, hem de üniversitemizin finansmanını sağlamak için kullandığımız metot ve tekniklerle yapıyoruz.”

Sergide 303 eserin olduğunu aktaran Prof. Şentürk, 40 eserin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın koleksiyonundan olduğunun altını çizerek, şu bilgileri verdi:

“(Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın koleksiyonundan bağışlanan eserlerden) En ilginç olanı Şevkat Nişanı adı verilen, Abdülhamit Han’ın hayır hizmetlerinde bulunan hanımlara vermiş olduğu nişan. Bu çok orijinal bir şey ve şu anda da onun bir sahibi çıktı. İlk görüşte onun kıymetini takdir edip alan biri çıktı. Bu çok ilginç bir eser. Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından şahsi koleksiyonundan bağışlanmıştı. Hat eserleri ve çok güzel tespihler ile diğer eserler de var cumhurbaşkanımız tarafından buraya bağışlanmış olan. Kehribar tozundan yapılmış bir resim de var. Dünyada eşi benzeri olmayan, bir başka çarpıcı sanat eseri.”

“Maksat üniversitemizin ve öğrencilerimizin eğitimine katkıda bulunmak” 

İbn Haldun Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkan Vekili Bilal Erdoğan da üniversitenin ciddi projeleri olduğunu söyleyerek, şunları kaydetti:

“Tabii burada maksat hem bu eserleri ilgilisiyle buluşturmak hem de üniversitemizin, öğrencilerimizin eğitimine katkıda bulunmak. Üniversitemizin ciddi projeleri, çalışmaları var. Bunları geleceğe taşımak. İnşallah muvaffak olursak, başarılı bir sergi olarak tamamlayabilirsek, her sene bunu tekrar etmek dileğimiz ve inşallah bu serginin kapanışında da cumhurbaşkanımızla hayırseverlerimizi buluşturduğumuz bir yemeği de Ramazan’dan önce tertip etmeyi planlıyoruz. Hem hayırseverlerin hem de koleksiyonerlerin inşallah gelip sergiyi gezmelerini ve katkıda bulunmalarını diliyoruz.”

Bilal Erdoğan, üniversitenin klasik sanatların gelişmesine katkıda bulunduğuna vurgu yaparak, “Fatih Belediye Başkanı da (Mustafa Demir) burada. Yeditepe Bienali’nin de devam ettiğini buradan hatırlamış olalım. Demek ki zamanın ruhuna da uygun bir hareket. Hakikaten yerliliğin ve milliliğin daha makbul olduğu bir zamandayız ve kendi sanatlarımızın da ihyası için inşallah bu tür etkinliklerin artmasına vesile olur. Hem üniversitemizin eğitim misyonunu desteklemiş hem de değerlerimizin geleceğe taşınmasında, ihya edilmesinde önemli bir katkıda bulunmuş oluruz diye temenni ediyorum.” diye konuştu.

Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. İrfan Gündüz ise, sergiye gelen sanatseverler ve basın mensuplarına teşekkür ederek, “Burada geçmişten ve günümüzden sanatçılarımızın el emeği göz nuru, hanımefendilerin el emeği göz nuru pek çok antika eser, İbn Haldun Üniverstesi yararına sergileniyor. Her bir levha gerçekten ayrı bir değer, ayrı bir ders ve ibret veriyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Sergideki değerli eserlerin, eğitime katkı olarak değerlendirildiğini ifade eden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve üniversitenin Mütevelli Heyeti Üyesi Mevlüt Uysal da, “İnanıyorum ki bu sergi hem sanatseverlerin hem koleksiyonerlerin buluşma noktası olabilir. Özellikle koleksiyonerler adına bulunmaz bir fırsat olabilir. Burada çok değişik eserler bulabilirler. Sanatçıların eserlerinin eğitime katkı olarak değerlendirilmiş olması, inanıyorum ki güzel bir başlangıç olacak. Üniversite için de iyi bir başlangıç olacak diye düşünüyorum. İnşallah başarılı geçer.” şeklinde konuştu.

“Medeniyet tasavvurunun ifadesi eserler” 

İbn Haldun Üniversitesi, Türkiye’de gerçek bir vakıf üniversitesi olma yolunda attığı adımlara bu sergiyi de ekleyerek, tıpkı Osmanlı geleneğinde olduğu gibi bağışçılar ile eğitimi ayrılmaz bir parça haline getirmeyi amaçlıyor.

Orta Asya’dan sürüp gelen, İslam anlayışıyla beslenip Selçuklu ve Osmanlı geleneğiyle harmanlanan muhteşem yol haritasının temsili olan sergi yüzlerce değerden oluşuyor. Günlük hayata sirayet eden bakış açısının yansıması olarak çeşitli objeler, medeniyetimizin en deruni sanatsal üretim yöntemlerinden hattın nadide örnekleri, Anadolu toprağının renklerini barındıran tekstil ürünleri, tuvale değil duygulara indirilen fırça darbeleriyle hikâye anlatan resim örnekleri ve çiniler serginin kıymetli eserlerinden sadece birkaçını oluşturuyor.

Toplumunu ve toprağını tanıyan, bu minvalde tasavvur çabasında olan sosyal bilimciler yetiştirmeyi hedefleyen İbn Haldun Üniversitesi, kültürün muhafazası ve sanatsal dokunuşun aktarılışı noktasında hayati derecede önem arz eden koleksiyonerliğin, bir zevk olmanın ötesinde kültürel aktarımın ana unsurlarından biri haline gelmesine de katkı sağlamayı amaçlıyor.

4 Mayıs tarihine kadar açık kalacak olan sergide yer alan eserlerin kıymeti ise, katılımcıların ilgisini bekliyor.

Geleceğin Yıldızları için Karme Eserler Sergisi’ne ilişkin bazı kareleri aşağıda görebilirsiniz:

Geleceğin Yıldızları İçin Karma Eserler Sergisiİrfan GündüzMevlüt UysalNecmeddin Bilal ErdoğanRecep Şentürk

Yıldız (*) işareti olan alanlar zorunludur